Eko dom - czyli jaki? 4 kluczowe wyznaczniki budownictwa ekologicznego

Wymarzony dom... Jasny i przestronny albo raczej niewielki, ale za to przytulny. Z dużym tarasem i pięknym ogrodem. A może nowoczesny, o ciekawej bryle? Realizując swoje marzenia, warto zwrócić uwagę także na energooszczędność domu. Eko dom to dom nowoczesny: jest nie tylko wygodny, ale również tani w eksploatacji oraz przyjazny dla środowiska. 


Budownictwo ekologiczne wykorzystuje obecnie najnowocześniejsze technologie, dzięki którym nie trzeba rezygnować z komfortu własnego na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Co jest wyznacznikiem ekologicznego domu oraz na czym tak naprawdę polega zaawansowane, ekologiczne budownictwo?


4 cechy charakteryzujące nowoczesne budownictwo ekologiczne


„Dom ekologiczny” kojarzy się niektórym z brakiem podstawowych udogodnień i mocno „rustykalnym” stylem. Woda ciągnięta ze studni albo piec opalany drewnem to propozycja dla miłośników takich klimatów, ale nowoczesny dom eko tak nie wygląda i nie jest wcale trudniejszy w codziennym utrzymaniu od domów znajdujących się w miastach. Czym charakteryzuje się zatem nowoczesny dom energooszczędny? Jest zbudowany z ekologicznych materiałów, zaprojektowany tak, aby oszczędzać (odzyskiwać) energię, eksploatowany w oparciu o OZE i wyróżnia się eko designem, który zbliża domowników do natury.


#1. Ekologiczne materiały do budowy domu – nowoczesne, sprawdzone rozwiązania


Ekologiczne budownictwo to przede wszystkim ekologiczne materiały do budowy domu. Ich wykorzystanie pozwala na stworzenie domu zdrowego, przyjaznego dla środowiska oraz zapewniającego komfort cieplny domownikom. Doskonałym przykładem na to, jak połączyć ekologię i nowoczesne rozwiązania jest system STEICO. Elementy do konstrukcji stropów, ścian i dachów wykonane są z naturalnego włókna drzewnego; dzięki temu domy wybudowane w ten sposób zapewniają odpowiednią temperaturę wewnątrz zarówno zimą, jak i latem.
Przy wyborze materiałów budowlanych należy zwrócić uwagę także na ślad ekologiczny, który oznacza zapotrzebowanie człowieka na zasoby ekosystemu ziemskiego. Za jego pomocą porównuje się stopień eksploatacji zasobów naturalnych ze zdolnością planety do ich regeneracji. Certyfikowane materiały do budowy domu wykonane z drewna są przyjazne dla środowiska naturalnego: drewno jest surowcem odnawialnym, pozyskiwanym w sposób zrównoważony – nie powiększa śladu ekologicznego.
Jeśli interesuje cię eko dom wykonany z drewna, doskonałym rozwiązaniem może być tak zwana ekologiczna stodoła. Energooszczędne stodoły to proste, funkcjonalne budynki, które można łatwo zmienić w wygodne i zarazem ekologiczne domy. Czym takie stodoły różnią się od tradycyjnych domów? Łączą w sobie wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz odnawialnych źródeł energii.

Nowoczesny eko dom – energooszczędna stodoła.

Nowoczesny eko dom – energooszczędna stodoła.

#2. Energooszczędność domu – niskie koszty eksploatacji i ochrona środowiska


Dom energooszczędny wykorzystuje energię odnawialną; dzięki temu obniża się koszt eksploatacji oraz jednocześnie minimalizuje oddziaływanie na środowisko naturalne. Budownictwo energooszczędne zakłada obniżenie strat ciepła poprzez właściwą izolację budynku; naturalne materiały izolacyjne są przyjazne dla środowiska i jednocześnie pozwalają na zabezpieczenie domu przed uciekaniem ciepła z jego wnętrz. Budownictwo energooszczędne zakłada także optymalne wykorzystanie warunków naturalnych, na przykład rozmieszczenie pomieszczeń zgodnie z kierunkami świata i stopniem nasłonecznienia (sypialnia od północy, salon od południa etc.).


#3. Ogrzewanie domu eko – najlepiej w oparciu o odnawialne źródła energii


Czy domy ekologiczne drewniane mogą być proste w obsłudze, ciepłe oraz wyposażone we wszystkie udogodnienia? Oczywiście! Nowoczesne technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii pozwalają na stworzenie ekologicznego i zarazem wygodnego domu. Już na etapie tworzenia projektu planuje się ogrzewanie domu energooszczędnego. Ogrzewanie gazowe, olejowe czy pompa ciepła? A może zestaw paneli fotowoltaicznych i ogrzewanie elektryczne? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Warto skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą najlepsze w danym przypadku rozwiązanie, bowiem niektóre systemy należy montować już na początkowym etapie budowy domu.


#4. Ekologiczny design domu, bliski naturze... też ma znaczenie


Eko dom poznać można już na pierwszy rzut oka. Ekologiczny design to wykorzystanie drewna i innych naturalnych materiałów i – przede wszystkim – prostota, ale również jakość, dzięki której dom służy przez długie lata. Jeśli chcesz chronić środowisko naturalne oraz cenisz sobie proste i zarazem niezawodne rozwiązania, design ekologiczny jest wręcz stworzony dla ciebie. Taki dom doskonale prezentuje się między innymi w otoczeniu lasu lub choćby dużego, naturalnego ogrodu.


Jak zbudować ekologiczny dom?


Nie musisz stawiać go samodzielnie; wręcz przeciwnie, niewiele osób byłoby w stanie osobiście zaprojektować i wybudować dom eko. Zdecyduj się na współpracę z profesjonalistami, dzięki którym na twojej działce powstanie wymarzony ekologiczny dom. Wybierając kompleksową obsługę, nie musisz obawiać się o realizację swoich marzeń; firma przygotuje dla ciebie projekt nowoczesnego, ekologicznego domu oraz zajmie się jego budową.

Nie znasz się na budowie domu i szukasz firmy, która pomoże ci na każdym etapie współpracy? Zapraszamy do kontaktu – tworzymy wygodne ekologiczne stodoły dopasowane do indywidualnych potrzeb. Grono naszych zadowolonych klientów stale rośnie: zapoznaj się z naszymi realizacjami i wybierz komfortowy, trwały i przyjazny środowisku dom ekologiczny.