Zapotrzebowanie energetyczne domu energooszczędnego w porównaniu z tradycyjnym

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest zapotrzebowanie energetyczne budynku. Określa ono liczbę kilowatów energii potrzebnej do ogrzania metra kwadratowego domu w ciągu roku. Im wyższe jest zapotrzebowanie energetyczne domu, tym większy jest koszt ogrzewania takiego budynku. W przypadku domów energooszczędnych dąży się do zmniejszenia zapotrzebowania poprzez prawidłową izolację cieplną oraz odpowiedni projekt domu. Nie oznacza to jednak, że domy energooszczędne muszą być niewielkie i przysadziste. W zależności od potrzeb, możesz zdecydować się na różne rozwiązania, które warto przedyskutować z projektantem.


Na zapotrzebowanie energetyczne domu wpływ ma głównie współczynnik przenikania ciepła. To parametr, który określa, ile ciepła „ucieka” z domu przez ściany, okna, szpary pod drzwiami, dach czy podłogę. Domy energooszczędne budowane są w taki sposób, by zapewnić wysoki poziom izolacji. Rezygnuje się w nich z niektórych rozwiązań architektonicznych, jednak można w ten sposób realnie obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie.


Jak wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego?

Możesz zdecydować się na samodzielne wyliczenia lub zwyczajnie wykorzystać gotowe kalkulatory dostępne w Internecie. Na stronie wprowadzasz dane:

  • powierzchnię do ogrzania,
  • zapotrzebowanie na ciepło (przyjmuje się, że w przypadku domów energooszczędnych wynosi ono 30 do 60 kWh/m²/rok;  dla budowanych obecnie domów tradycyjnych jest to wartość ok. 80 do 120 kWh/m²/rok, 
  • w przypadku starszych domów (bez odpowiedniego docieplenia) – nawet 200 kWh/m²/rok!),
  • zużycie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.),
  • liczbę dni korzystania z c.w.u. (istotne szczególnie w przypadku domów sezonowych).

W ten sposób poznasz nie tylko zapotrzebowanie energetyczne domu, ale również prognozowane koszty ogrzewania, które zmieniają się w zależności od wybranego rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na to, że obniżają się one znacząco w przypadku zastosowania pompy ciepła, co stanowi kolejny dowód na to, że dom energooszczędny to dom tani w eksploatacji.


Jak przekłada się to na rachunki za prąd?

W przypadku tradycyjnych adomów jednorodzinnych raczej nikt nie decyduje się na ogrzewanie elektryczne – koszt prądu byłby zwyczajnie zbyt wysoki. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są zatem kotły na paliwo stałe, olej lub gaz. W zależności od wybranego paliwa, roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni użytkowej wynoszącej 160 m² oraz ciepłej wody użytkowej może wynieść ok. 3 tys. zł w przypadku ogrzewania przy pomocy węgla, ok. 7 tys. zł przy wykorzystaniu oleju opałowego i ok. 5 tys. zł przy ogrzewaniu za pomocą gazu ziemnego. Wykorzystanie peletu drzewnego to z kolei roczny koszt ok. 4 tys. zł.


W przypadku domów energooszczędnych ogrzewanie oraz pozyskiwanie wody ciepłej często wspomagane jest poprzez użycie energii elektrycznej. Ile kosztuje 1 kwh? Obecna cena to ok. 0,61 zł. Jeśli ktoś chciałby wykorzystywać wyłącznie energię elektryczną do ogrzewania domu o powierzchni użytkowej 160m², zużycie wyniesie ok. 11 tys. kWh/rok. Biorąc pod uwagę aktualny koszt 1 kWh, za samo ogrzewanie płaciłoby się wówczas ok. 6 tysięcy złotych. Zwróć jednak uwagę, że w domu budowanym tradycyjnie zużycie wyniosłoby 25 tys. kWh/rok, zatem koszt wzrósłby ponad dwukrotnie. Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań w domach energooszczędnych pozwala na obniżenie kosztu ogrzewania do nawet 2 tys. zł rocznie. Cena 1 kWh regularnie wzrasta, a w przypadku domów energooszczędnych popularnym rozwiązaniem jest stosowanie ogniw fotowoltaicznych – dzięki nim można wykorzystywać darmową energię słoneczną do produkcji prądu oraz obniżyć koszt energii elektrycznej.

Energooszczędny dom tani w eksploatacji

Energooszczędny dom tani w eksploatacji

Kilka słów o ekologii...

Choć planując budowę domu, zwykle zwracamy uwagę przede wszystkim na koszt budowy i eksploatacji, coraz więcej osób myśli również o ochronie środowiska. Domy energooszczędne są zdecydowanie bardziej eko od tych budowanych tradycyjnie, wykorzystują bowiem odnawialne źródła energii oraz znacząco obniżają zużycie zasobów. Jeżeli dla ciebie także środowisko naturalne jest bardzo ważne i chcesz przyczynić się do jego ochrony, postaw na energooszczędne rozwiązania. Zastanawiasz się, jak stworzyć eko dom – przyjazny środowisku i tani w eksploatacji? Skontaktuj się z nami! Jako doświadczona firma zajmująca się projektowaniem i budową domów energooszczędnych zaproponujemy najnowocześniejsze rozwiązania, optymalnie dopasowane do twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Jaki fundament pod energooszczędny dom szkieletowy

Jaki fundament pod dom szkieletowy energooszczędny – płyta vs ławy

Leave review
Decyzja o wyborze odpowiednich fundamentów domu to bardzo istotna kwestia, ...
Więcej...
Jak ustawić dom na działce, aby obniżyć jego zapotrzebowanie energetyczne

Jak ustawić dom na działce, żeby obniżyć zapotrzebowanie energetyczne?

Leave review
Odpowiednie usytuowanie domu na działce względem stron świata pomaga obniży...
Więcej...
Drewno na elewację – jaki gatunek wybrać i jak zabezpieczyć drewniane wykończenie domu

Drewno na elewację – jaki gatunek wybrać i jak zabezpieczyć drewniane wykończenie domu

Leave review
Elewacja z elementami drewna jest bardzo eleganckim i ponadczasowym rozwiąz...
Więcej...