Drewniana stodoła – dom energooszczędny pod klucz

Ile trwa budowa i jaki jest jej koszt?


Drewniany, prefabrykowany dom-stodoła to rozwiązanie, które coraz częściej wybierane jest zamiast tradycyjnego budownictwa murowanego. Ile standardowo trwa postawienie i wykończenie pod klucz domu energooszczędnego tego rodzaju i jaki jest koszt budowy takiego drewnianego domu szkieletowego?

Ile trwa budowa stodoły mieszkalnej i jaki jest jej średni koszt?

Domy-stodoły wykonane w technologii szkieletowej stanowią coraz popularniejszy zamiennik tradycyjnych murowanych budynków. Do zalet tej metody budownictwa należy między innymi możliwość znacznego skrócenia czasu budowy, a także stosunkowo niskie jej koszty, jednak... ile właściwie trwa wybudowanie szkieletowego domu energooszczędnego pod klucz i jak dużo trzeba za niego zapłacić?


Jaki jest czas trwania budowy domu-stodoły i od czego on zależy?

Generalnie przyjmuje się, że – niezależnie od wybranego podtypu technologii (szkielet kanadyjski, skandynawski czy niemiecki, zastosowane materiały wypełniające etc.) – szkieletowy dom energooszczędny pod klucz powstaje zazwyczaj podczas jednego sezonu budowlanego. Tak szybkie postępy w pracach są możliwe dzięki kilku czynnikom, do których zalicza się między innymi:

 • niską masę szkieletowego domu-stodoły, która pozwala na zastosowanie mniej masywnych, szybszych do wybudowania fundamentów,
 • krótki czas wznoszenia konstrukcji podtrzymującej budynek (szkieletu),
 • brak konieczności przestojów technologicznych (w porównaniu do technologii murowanej, gdzie potrzebny jest czas na przykład na wyschnięcie wylewek czy zaprawy murarskiej),
 • szybkość wznoszenia ścian oraz wykonywania izolacji i poszycia.

Czas potrzebny na ukończenie inwestycji może być jeszcze krótszy, jeżeli inwestor zdecyduje się na budowę domu-stodoły prefabrykowanego. Ten rodzaj budynków jest wykonany z gotowych elementów, które na placu budowy są tylko łączone ze sobą. Dzięki temu możliwe jest wzniesienie szkieletowego domu energooszczędnego pod klucz nawet w kilka miesięcy.

Dom energooszczędny pod klucz w technologii Steico można wybudować w ciągu zaledwie 4 miesięcy.

Dom energooszczędny pod klucz w technologii Steico można wybudować w ciągu zaledwie 4 miesięcy.

fot. Dom energooszczędny pod klucz w technologii Steico można wybudować w ciągu zaledwie 4 miesięcy.

Koszt budowy domu energooszczędnego pod klucz

Przyjmuje się, że przeciętnie za szkieletowy dom energooszczędny pod klucz trzeba zapłacić około 200 do 400 tysięcy złotych. Całkowity koszt budowy domu-stodoły zależy od wielu czynników, z którymi warto zapoznać się już na etapie planowania inwestycji.Co składa się na koszt budowy domu drewnianego szkieletowego?


Całkowity koszt budowy domu drewnianego szkieletowego obejmuje między innymi projekt, opłaty administracyjne, cenę materiałów, wykonanie fundamentów, wzniesienie szkieletu konstrukcyjnego, umieszczenie w budynku potrzebnych instalacji (woda, ścieki, prąd, ogrzewanie, gaz etc.), montaż izolacji i poszycia oraz prace wykończeniowe.Od czego zależy cena domu drewnianego szkieletowego?


Ostateczna cena domu drewnianego szkieletowego zależy od bardzo wielu czynników. Można do nich zaliczyć między innymi:

 • rodzaj zastosowanych fundamentów,
 • wielkość, wymiary i kształt domu (powierzchnia, liczba kondygnacji oraz pomieszczeń, kształt dachu, obecność ewentualnych detali architektonicznych),
 • liczba okien, drzwi i ścian,
 • typ instalacji (na przykład rodzaj ogrzewania),
 • zastosowane materiały konstrukcyjne i wykończeniowe,
 • wyposażenie domu,
 • koszt wykonania poszczególnych prac na każdym z etapów budowy.

Bardzo istotnym czynnikiem jest również technologia wykonania domu-stodoły. Przykładowo, ceny domów kanadyjskich pod klucz są zazwyczaj niższe niż budynków szkieletowych w stylu niemieckim. Różnice te wynikają z zastosowanych materiałów, ale także ze stopnia skomplikowania poszczególnych etapów budowy. Warto pamiętać, że bardziej popularne technologie będą zazwyczaj tańsze i z pewnością umożliwią łatwiejsze znalezienie odpowiednio kompetentnych fachowców.

Jak obniżyć koszt budowy drewnianego domu szkieletowego?

Koszt budowy domu drewnianego szkieletowego można obniżyć na kilka sposobów...

Staranne planowanie

Dokładne zaplanowanie każdego etapu inwestycji sprawia, że budowa domu – stodoły jest nie tylko mniej kosztowna i szybsza, ale przede wszystkim mniej stresująca. Najlepszym rozwiązaniem jest staranne obmyślenie planu realizacji projektu jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, a następnie konsekwentne postępowanie zgodnie z ustalonymi wcześniej założeniami.

Wiedza

Profesjonaliści budujący domy szkieletowe doskonalą się w swojej dziedzinie przez całe zawodowe życie, jednak zdobycie podstawowej wiedzy z tego zakresu leży w zasięgu możliwości każdego inwestora. Poznanie najważniejszych zagadnień związanych z budową domu-stodoły pozwala uniknąć wielu problemów (na przykład ze strony potencjalnie nieuczciwych kontrahentów czy podwykonawców) i stanowi dobrą płaszczyznę porozumienia ze specjalistami zajmującymi się realizowaniem inwestycji.

Kompleksowe usługi

Wybór firmy, która realizuje budowę szkieletowych domów energooszczędnych pod klucz (od początku do końca) pozwoli łatwiej utrzymać kontrolę nad przebiegiem prac i obniżyć koszty całej inwestycji.

Własny wkład w budowę

Niektóre proste prace budowlane oraz wykończeniowe można wykonać samodzielnie, kierując się oczywiście instrukcjami doświadczonych specjalistów. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć ostateczny koszt wzniesienia domu-stodoły, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na jakość czy bezpieczeństwo budynku.

Dom szkieletowy czy murowany?

Są to obecnie dwie najpopularniejsze w Polsce technologie budowy domów jednorodzinnych, dlatego często porównuje się je pod kątem zarówno kosztów, jak i czasu trwania budowy. O ile koszt wzniesienia budynku opartego na podobnym projekcie jest dość podobny w przypadku obu tych metod (zazwyczaj trochę niższy przy domach energooszczędnych), o tyle czas trwania budowy wypada zdecydowanie korzystniej, jeśli chodzi o domy-stodoły szkieletowe. Przy zastosowaniu materiałów prefabrykowanych szkieletowy dom energooszczędny pod klucz może powstać nawet w cztery miesiące.

 

Interesuje Cię budowa domu energooszczędnego pod klucz? Zapraszamy do galerii naszych realizacji. Skontaktuj się z nami.