Jakie okna do domu energooszczędnego w stylu stodoły?

Jakie okna do domu energooszczędnego typu stodoła?

Okna plastikowe, okna aluminiowe czy drewniane... a może jakieś hybrydowe rozwiązanie, jak na przykład okna drewniane z nakładką aluminiową – jakie okna wybrać do domu energooszczędnego w stylu stodoły?


Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na PVC, drewnianą stolarkę okienną czy stolarkę aluminiową, okna w domu energooszczędnym muszą spełniać określone parametry techniczne.


Jakie okna do domu w technologii energooszczędnej?

Ciepło z wnętrza budynku w dużym stopniu ucieka przez okna, dlatego właśnie na okna w domu energooszczędnym zwraca się szczególną uwagę. Muszą one być odpowiednio „ciepłe”, aby zagwarantować możliwie minimalne straty energii. Parametr, który pomaga to ustalić, to współczynnik przenikania ciepła (U). Im jest on niższy, tym lepiej, bo wskazuje na mniejszą stratę, a tym samym na wyższy poziom energooszczędności okna, a na tym nam właśnie zależy.


O czym mówi współczynnik przenikania ciepła

W specyfikacjach technicznych okien możemy zobaczyć trzy oznaczenia związane ze wspomnianą „ciepłotą”: Uw, Ug oraz Uf. Wszystkie one są współczynnikami przenikania ciepła, ale określonymi odpowiednio dla: całego okna, dla samej szyby i dla profilu. Wartości Ug i Uf decydują oczywiście o wartości Uw.
Parametr U wyraża się w jednostce W/m2K, wskazującej na to, ile ciepła ucieka w godzinę przez metr kwadratowy okna, przy jednostopniowej różnicy temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz.


Parametr U dla okien a nowe przepisy

Nowe przepisy budowlane wchodzące w życie wraz z początkiem przyszłego roku (Warunki Techniczne 2021) mówią o tym, że standardowo współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K. Okna do domu energooszczędnego powinny cechować współczynniki lepsze od standardowego.


Okna – jakie wybrać?

Co mamy do wyboru obecnie na rynku? Okazuje się, że całkiem sporo. Energooszczędne okna drewniane i PVC, ale także ciepłe okna aluminiowe, których parametry Uw schodzą nawet do 0,68 W/m2K. To zasługa energooszczędnych, trzyszybowych pakietów (Ug = 0,5) i wielokomorowych profili, które zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną.


Dla energooszczędności znaczenie ma również współczynnik przepuszczalności energii słonecznej szyby (g) wyrażany w procentach. Im jest on wyższy, tym lepiej, bo oznacza to, że więcej ciepła słonecznego przenika do domu przez okno, nagrzewając tym samym wnętrze, co może pozytywnie wpłynąć na koszt ogrzewania domu (zobacz też sposoby ogrzewania domu energooszczędnego). Standardowo to około 50%, ale szyby w oknach domu energooszczędnego powinny mieć wyższe g – zbliżone do 60%.


Jakie okna do domu wybrać – okna aluminiowe czy drewniane?

Dlaczego odrzucamy na wstępie PVC, mimo że są one najtańsze i odpowiednio „ciepłe”? Dlatego, że to plastik! Do ekologicznego, energooszczędnego, drewnianego domu typu stodoła, takie okna nie przystają. Poza tym PVC ma tendencję do odkształcania się z biegiem lat i – co najważniejsze – okna te mają swoje ograniczenia w zakresie wielkości i kształtu, a w domu-stodole przeszklone są często całe ściany frontowe. Tego plastikiem nie da się zrobić. Lepiej skoncentrować się zatem od razu na wyborze pomiędzy stolarką aluminiową i stolarką drewnianą. Każda z opcji ma swoje plusy...

Fot. Okienna stolarka aluminiowa. Okna aluminiowe są energooszczędne dzięki niskoemisyjnym, potrójnym szybom oraz kilkukomorowym profilom, które wypełniane są specjalnym wkładem izolacyjnym..

Aluminiowe okna do domu - stodoły to strzał w dziesiątkę. Dzięki nowoczesnym technologiom mogą one wyglądać również jak drewno albo mieć dowolny kolor z palety RAL (również inny z zewnątrz i inny od wewnątrz domu). Pozwalają budować wielkogabarytowe konstrukcje okienne i zachowują przy tym stabilność, nawet w przypadku skrzydeł ważących kilkaset kilogramów. Aluminium nie odkształca się, nie odbarwia, nie trzeba go impregnować ani w żaden inny sposób konserwować. Zgodnie z najnowszymi trendami aranżacyjnymi, warto postawić na jak najbardziej smukłe, minimalistyczne profile, dzięki którym do domu dostaje się więcej światła i ciepła słonecznego.


Rozwiązaniem pośrednim są okna drewniane z nakładką aluminiową, które również cieszą się obecnie pewnym zainteresowaniem. Połączenie szlachetnego drewna z trwałym i designerskim aluminium spełnia warunki estetyki, ekologii, energooszczędności i funkcjonalności okien.

***
To, jakie okna do domu wybrać, warto ustalić (szczególnie pod kątem parametrów technicznych) z autorem projektu domu, ale także z projektantem wnętrz, który pomoże podjąć tę decyzję w kontekście aranżacyjnym. Jeśli szukasz inspiracji, obejrzyj nasze realizacje >>