Budowa domu energooszczędnego w technologii szkieletowej

Technologia budowy domu energooszczędnego z prefabrykatów z lekkim szkieletem drewnianym to rozwiązanie, które cieszy się w naszym kraju ogromną i wciąż rosnącą popularnością. Sprawdź, jak krok po kroku przebiega budowa energooszczędnego domu szkieletowego oraz co zrobić, by zapobiec ewentualnym problemom i opóźnieniom!

Jak przebiega i ile trwa budowa stodoły mieszkalnej z prefabrykatów?

W wariancie wykorzystującym technologię szkieletową z lekkim szkieletem drewnianym oraz zastosowaniem materiałów prefabrykowanych, dom energooszczędny pod klucz powstaje zazwyczaj w mniej niż rok, natomiast doprowadzenie go do stanu surowego zamkniętego zajmuje zwykle tylko kilka miesięcy. Pod tym względem dom szkieletowy prefabrykowany ma ogromną przewagę nad budynkami murowanymi, które w większości przypadków stawiane są przez co najmniej dwa sezony, a ich budowa jest mocno uzależniona od warunków pogodowych.

 

Od czego zależy przebieg budowy?

Czas i przebieg budowy domu energooszczędnego zależą między innymi od takich czynników, jak:

  • warunki na działce i przygotowanie jej pod budowę,
  • dostępność materiałów oraz ekipy budowlanej,
  • wybór rozwiązań budowlanych i wykończeniowych.

Przebieg budowy szkieletowego domu energooszczędnego warto dokładnie zaplanować jeszcze na etapie projektu – pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów oraz wszelkiego rodzaju przestojów czy opóźnień.

 

Budowa domu energooszczędnego a niskoenergetycznego

W wielu publikacjach pojęcia dom energooszczędny i dom niskoenergetyczny używane są wymiennie. Jednak choć oba rodzaje budynków charakteryzują się obniżonym poziomem zużycia energii do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej, ich współczynnik zapotrzebowania EUco jest różny i wynosi ≤70 kWh/m2 rocznie w przypadku domów energooszczędnych oraz ≤30 kWh/m2 rocznie w przypadku domów niskoenergetycznych.

Budowa domu energooszczędnego w technologii szkieletowej trwa znacznie krócej, niż budowa domu tradycyjnego.

Budowa domu energooszczędnego w technologii szkieletowej trwa znacznie krócej, niż budowa domu tradycyjnego.

fot. Budowa domu energooszczędnego w technologii szkieletowej trwa znacznie krócej, niż budowa domu tradycyjnego. 


Jeżeli interesuje cię budowa domu energooszczędnego w stylu stodoły, koniecznie obejrzyj nasze realizacje!

Budowa domu energooszczędnego szkieletowego krok po kroku

Budowa domu szkieletowego prefabrykowanego składa się z kilku etapów, których kolejność i przebieg są ściśle określone.

Przygotowania

Wstępne przygotowania do budowy domu energooszczędnego w technologii szkieletowej obejmują między innymi zdobycie odpowiednich pozwoleń, wykonanie badań geodezyjnych, wyrównanie i zabezpieczenie działki, załatwienie ekipy budowlanej czy zakup potrzebnych materiałów.

Roboty mokre

Roboty mokre podczas budowy prefabrykowanego, szkieletowego domu energooszczędnego ograniczają się w zasadzie wyłącznie do wykonania fundamentów. Ze względu na lekką konstrukcję domów szkieletowych, do wyboru jest kilka technologii: tradycyjne ławy i ściany fundamentowe (w mniej masywnej wersji niż w budynkach murowanych), płyta fundamentowa czy fundamenty w postaci punktowych słupów.

Montaż szkieletu i głównej konstrukcji domu

Etap ten obejmuje montaż szkieletu drewnianego, podłóg, ścian i innych istotnych elementów konstrukcyjnych na wszystkich kondygnacjach budynku. W pierwszej kolejności na powstałych fundamentach instaluje się specjalną podwalinę, która chroni dom szkieletowy prefabrykowany przed zamoczeniem przez wody gruntowe. Następnie montowany jest drewniany szkielet, który stanowi konstrukcję nośną dla ścian i stropu.

Warto pamiętać, że już w tym momencie należy uwzględnić pozostawienie miejsc na otwory okienne oraz drzwiowe i wykonać wstępne poprowadzenie folii paroizolacyjnej (lub innego materiału izolacyjnego), której ciągłość musi zostać zachowana w celu późniejszego łączenia wewnątrz budynku.

Kolejnym etapem budowy domu energooszczędnego ze szkieletem drewnianym jest wykonanie głównych elementów wewnętrznych ścian, stropu, schodów czy konstrukcji dachu.

Stan surowy otwarty

Po pomyślnym montażu głównej konstrukcji domu energooszczędnego szkieletowego, wykonywane jest poszycie zewnętrzne ścian i dachu. Instaluje się także specjalne płyty nakrokwiowe oraz maty lub membrany/taśmy/folie/pasty, których celem jest termo- i wiatroizolacja konstrukcji.

Stan surowy zamknięty

W tym momencie w szkieletowym domu energooszczędnym montuje się pokrycie dachowe w postaci dachówek, blachodachówek lub gontów, a także rynny i inne elementy zewnętrzne (z wyjątkiem elewacji). Instalowane są również drzwi oraz okna.

Elewacja i wykończenie strony zewnętrznej

Po uzyskaniu stanu surowego zamkniętego energooszczędny szkieletowy dom prefabrykowany jest wykańczany z zewnątrz odpowiednią elewacją, na przykład drewnianą lub wykonaną z tynku. Następnie instaluje się pozostałe elementy na zewnątrz domu: cokoły, balkony, parapety, wykończenie kominów czy rury odprowadzające nadmiar wody.

Wykonanie instalacji wewnątrz domu

Po zakończeniu prac nad zewnętrznymi elementami budynku, w ścianach szkieletowego domu energooszczędnego prowadzone są przewody oraz rury odpowiadające za instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Możliwe jest również podłączenie przewodów odpowiadających za doprowadzenie telewizji kablowej, alarmu, automatyki budynkowej czy Internetu światłowodowego.

Wykonanie izolacji oraz poszycia wewnętrznego

Gdy instalacje są już podłączone, wewnątrz ścian i stropu montuje się elementy odpowiedzialne za izolację termiczną oraz ochronę przed hałasem. Na tym etapie w domu szkieletowym prefabrykowanym zakładana jest również instalacja wentylacyjna oraz paroizolacja. Poszycie wewnętrzne wykonuje się zazwyczaj z takich materiałów, jak płyty karton-gips lub gips-włóknina.

Prace wykończeniowe

Ostatnim etapem budowy domu energooszczędnego szkieletowego jest wykonanie prac wykończeniowych, w skład których wchodzi montaż gniazd i oświetlenia, podłączenie armatury i urządzeń sanitarnych, wykończenie ścian i podłóg czy instalacja drzwi i parapetów wewnętrznych. Tak przygotowany budynek nadaje się już do umeblowania i zamieszkania.

Jak uniknąć problemów podczas budowy domu energooszczędnego w technologii szkieletowej?

Podstawą sprawnej i udanej budowy domu energooszczędnego w technologii szkieletowej jest odpowiednie planowanie. Dzięki zabezpieczeniu z wyprzedzeniem koniecznych funduszy i materiałów, prefabrykowany dom szkieletowy może powstać bardzo szybko oraz bez nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie realizacji.

Masz działkę i chcesz na niej wybudować nowoczesny, energooszczędny i piękny dom? Skontaktuj się z nami!

Właściwości budynku

Trwałość

Trwałość domów szkieletowych drewnianych (przed koniecznością generalnego remontu) określa się co najmniej na 50 lat, choć prawidłowe użytkowanie i regularna konserwacja pozwala znacznie wydłużyć ten czas. W przypadku domów murowanych okres trwałości jest podobny, jednak są one znacznie mniej wrażliwe na niewłaściwą eksploatację czy błędy popełnione podczas budowy.

Bezpieczeństwo

Prawidłowo wybudowany budynek w technologii szkieletowej jest równie odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne (wiatr, opady, zmiany temperatury, gromadzenie się śniegu etc.), co dom murowany.

Akustyka

W domach murowanych izolacja przed hałasem jest z reguły lepsza, niż w drewnianych, jednak parametr ten można poprawiać, stosując dodatkowe rozwiązania wyciszające.

Termoizolacyjność i akumulacja ciepła

Obecnie domy murowane i drewniane szkieletowe oferują możliwość uzyskania podobnego poziomu termoizolacyjności. Różni je natomiast stopień akumulacji ciepła – domy drewniane nagrzewają się i stygną szybciej niż murowane.

Akumulacja wilgoci

Generalnie domy murowane posiadają nieco lepsze warunki, jeśli chodzi o oddawanie zbędnej wilgoci do otoczenia, jednak w technologii szkieletowej problem ten można rozwiązać, stosując specjalne folie i membrany.

Przyjazność dla zdrowia

Obydwie technologie (pod warunkiem wybrania wysokiej jakości materiałów i prawidłowego przebiegu budowy) są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Najlepsza technologia budowy domu – stodoły

Dom energooszczędny w stylu stodoły jest przystosowany do budowy w technologii szkieletowej i pozwala w pełni wykorzystać jej zalety. Oczywiście podobne projekty mogą powstawać również na inne sposoby, jednak każdą modyfikację warto skonsultować z doświadczonym fachowcem, który ma za sobą wiele podobnych realizacji i będzie w stanie wskazać najlepszą technologię budowy domu w danym przypadku.

Zastanawiasz się nad budową domu w stylu stodoły w technologii energooszczędnej? Sprawdź nasze realizacje!