Dom szkieletowy czy murowany

Dom szkieletowy czy murowany


Najlepsza technologia budowy domu energooszczędnego typu stodoła


Obecnie wykorzystuje się wiele różnych materiałów oraz metod budowy domów, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Sprawdź, jak wybrać najlepszą technologię budowy domu energooszczędnego w stylu stodoły, oraz dowiedz się, czy lepszy będzie dom szkieletowy, czy murowany.


Jak wybrać najlepszą technologię budowy domu energooszczędnego typu stodoła?


Wybierając najlepszą technologię budowy domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, jak cena materiałów, koszt robocizny, czas trwania prac, możliwość samodzielnego wykonania niektórych robót, prowadzenie prac w różnych warunkach atmosferycznych, możliwość podziału na etapy czy właściwości gotowego domu (bezpieczeństwo, izolacyjność, przyjazność dla zdrowia i inne). Przy wyborze technologii budowy energooszczędnej stodoły najczęściej rozważa się dwie opcje: dom szkieletowy i murowany.

Dom murowany, drewniany czy szkieletowy?

Używane potocznie sformułowania bywają nieprecyzyjne i mogą prowadzić do nieporozumień. Dlatego na początku warto wyjaśnić kilka najczęściej spotykanych określeń.

Dom murowany

to dom postawiony w tradycyjny sposób, z łączonych ze sobą cegieł, pustaków lub betonowych bloczków (czasami z żelbetową konstrukcją nośną, drewnianymi belkami stropowymi czy innymi elementami z różnych materiałów, które jednak nie wpływają diametralnie na przebieg prac oraz właściwości budynku).

Dom drewniany

to każdy dom zrobiony z drewna. Ta szeroka kategoria obejmuje między innymi drewniane domy stworzone w technologii szkieletowej, ale też na przykład domy z bali.

Dom szkieletowy

to dom wykonany w technologii szkieletowej. Szkielet nośny może być stworzony z różnych materiałów, jednak w budownictwie jednorodzinnym najczęściej spotyka się domy szkieletowe z lekkim szkieletem drewnianym.

Dom prefabrykowany

to dom zbudowany z prefabrykatów. Może być to dom prefabrykowany drewniany, ale również budynek modułowy z prefabrykatów betonowych lub innych materiałów. Nowoczesne domy prefabrykowane umożliwiają znaczne przyspieszenie budowy, obniżenie kosztów oraz ograniczenie liczby odpadów budowlanych, dlatego ta technologia cieszy się rosnącą popularnością.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnych domach prefabrykowanych z drewna, zajrzyj do naszego artykułu "Technologia STEICO – nowy standard budowy domów energooszczędnych".

Dom szkieletowy a murowany


Na potrzeby tego artykułu porównujemy proces budowy domu drewnianego szkieletowego z prefabrykatów ze standardową budową domu murowanego z pustaków ceramicznych lub cegieł (budynki podobnej konstrukcji i powierzchni). Warto pamiętać, że bez względu na to, czy wybierze się dom drewniany, czy murowany, koszt i przebieg realizacji zależy od bardzo wielu czynników, które nie zawsze mają związek z samą technologią.

Płyta fundamentowa pod dom.

Płyta fundamentowa pod dom.

fot. Płyta fundamentowa pod dom.

Budowa i prace wykończeniowe

Koszt

Przy wybraniu materiałów tej samej klasy i skorzystaniu z pomocy fachowej ekipy, dom szkieletowy drewniany będzie nieco tańszy, niż murowany (między innymi ze względu na mniejsze wymagania odnośnie do fundamentów, niższą cenę materiałów czy krótszy czas trwania prac). Koszty można dodatkowo obniżyć, wykonując część robót samodzielnie, choć oczywiście po konsultacji z osobą nadzorującą wykonanie projektu.

Czas trwania prac

Nowoczesne domy prefabrykowane wykonane w technologii szkieletowej powstają zwykle w kilka miesięcy (stan surowy), natomiast z wykończeniem – w mniej niż rok. W przypadku domów murowanych trzeba się liczyć z budową trwającą mniej więcej dwa sezony (w pierwszym budynek zostaje doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, natomiast drugi przeznaczony jest na prace wykończeniowe).

Zależność od pogody

W przypadku technologii szkieletowej prace mokre ograniczają się w zasadzie do wykonania fundamentów, natomiast resztę robót można prowadzić w różnej temperaturze. Prace nad domem murowanym są bardziej zależne od warunków atmosferycznych ze względu na znacznie większą ilość robót mokrych (wylewki, murowanie, tynkowanie).

Rozłożenie prac w czasie

Dom murowany można budować przez wiele lat – przy odpowiednich zabezpieczeniach nie pociąga to za sobą ryzyka zniszczenia konstrukcji. Dom drewniany w technologii szkieletowej powinno się stawiać w określonym czasie, co wymaga dobrego zaplanowania poszczególnych etapów pracy oraz zgromadzenia potrzebnych funduszy przed rozpoczęciem budowy.

Dostępność pracowników i materiałów

Domy murowane wciąż stanowią najpopularniejsze rozwiązanie na polskim rynku, jednak rosnąca liczba firm oferujących usługi budowania w technologii szkieletowej pozwala bez problemu znaleźć wiele propozycji wykonania domów ze szkieletem drewnianym.

Zaangażowanie fachowców

Zarówno w przypadku domów drewnianych szkieletowych, jak i murowanych, możliwe jest wykonanie części prac (szczególnie wykończeniowych) samodzielnie. Jednak większe zaangażowanie zewnętrznej ekipy budowlanej potrzebne jest w przypadku budynków murowanych.

Instalacje

Rozprowadzenie instalacji jest łatwiejsze w domu drewnianym szkieletowym, ponieważ można to zrobić pod poszyciem wewnętrznym, bez konieczności wykuwania koryt w ścianach.

Właściwości budynku

Trwałość

Trwałość domów szkieletowych drewnianych (przed koniecznością generalnego remontu) określa się co najmniej na 50 lat, choć prawidłowe użytkowanie i regularna konserwacja pozwala znacznie wydłużyć ten czas. W przypadku domów murowanych okres trwałości jest podobny, jednak są one znacznie mniej wrażliwe na niewłaściwą eksploatację czy błędy popełnione podczas budowy.

Bezpieczeństwo

Prawidłowo wybudowany budynek w technologii szkieletowej jest równie odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne (wiatr, opady, zmiany temperatury, gromadzenie się śniegu etc.), co dom murowany.

Akustyka

W domach murowanych izolacja przed hałasem jest z reguły lepsza, niż w drewnianych, jednak parametr ten można poprawiać, stosując dodatkowe rozwiązania wyciszające.

Termoizolacyjność i akumulacja ciepła

Obecnie domy murowane i drewniane szkieletowe oferują możliwość uzyskania podobnego poziomu termoizolacyjności. Różni je natomiast stopień akumulacji ciepła – domy drewniane nagrzewają się i stygną szybciej niż murowane.

Akumulacja wilgoci

Generalnie domy murowane posiadają nieco lepsze warunki, jeśli chodzi o oddawanie zbędnej wilgoci do otoczenia, jednak w technologii szkieletowej problem ten można rozwiązać, stosując specjalne folie i membrany.

Przyjazność dla zdrowia

Obydwie technologie (pod warunkiem wybrania wysokiej jakości materiałów i prawidłowego przebiegu budowy) są w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Najlepsza technologia budowy domu – stodoły

Dom energooszczędny w stylu stodoły jest przystosowany do budowy w technologii szkieletowej i pozwala w pełni wykorzystać jej zalety. Oczywiście podobne projekty mogą powstawać również na inne sposoby, jednak każdą modyfikację warto skonsultować z doświadczonym fachowcem, który ma za sobą wiele podobnych realizacji i będzie w stanie wskazać najlepszą technologię budowy domu w danym przypadku.

Zastanawiasz się nad budową domu w stylu stodoły w technologii energooszczędnej? Sprawdź nasze realizacje!