Drewno na elewację – jaki gatunek wybrać i jak zabezpieczyć drewniane wykończenie domu

Drewno na elewację do ekologicznej stodoły mieszkalnej

Elewacja z elementami drewna jest bardzo eleganckim i ponadczasowym rozwiązaniem, jednak by było ono także praktyczne, należy wybrać odpowiedni gatunek drzewa i zwrócić uwagę na jego przystosowanie do pełnienia takiej funkcji. Jakie drewno na elewację wybrać, kiedy decydujesz się na dom-stodołę w stylu nowoczesnym?


Jakie drewno na elewację energooszczędnej stodoły?

Energooszczędny dom w stylu stodoły to znakomita propozycja dla wszystkich osób, którym zależy na oszczędnym i ekologicznym mieszkaniu. Do tego rodzaju budownictwa świetnie pasują nowoczesne elewacje z drewnem, które dodają oryginalności i stanowią dodatkową warstwę izolacyjną budynku. Zastanawiając się, jakie drewno na elewację domu wybrać, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego:

  • gatunek (nie wszystkie drzewa nadają się bowiem do tego celu, na przykład ze względu na zbyt małą oleistość czy nadmierne wchłanianie wilgoci),
  • odpowiednią wilgotność (powinna wynosić około 12-18% w przypadku drewna świeżego i 4-7% w przypadku drewna palonego),
  • właściwą impregnację oraz obróbkę (na przykład opalanie czy przygotowanie termiczne, ale też sezonowanie czy nawet prawidłowy montaż).

Drewno na elewację nie musi mieć bardzo jednolitej struktury (sęki lub inne niedoskonałości mogą w tym przypadku stanowić nawet dodatkową ozdobę), jednak deski elewacyjne powinny być zwarte, by uniknąć ich rozwarstwiania się podczas montażu, który często wymaga na przykład wiercenia.


Elewacja domu z elementami drewna: najlepsze gatunki

Jeśli drewno na elewację ma dobrze pełnić swoją rolę przez wiele lat, warto zdecydować się na gatunek, który dobrze znosi zmienne temperatury, wahania wilgotności powietrza, deszcz, śnieg, wiatr i ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe.


Drewno na elewację – strefa klimatu umiarkowanego i chłodnego

Wiele spośród drzew rosnących w Polsce i innych krajach klimatu umiarkowanego świetnie nadaje się na drewno na elewację domu-stodoły. Można zaliczyć do nich takie gatunki, jak sosna, świerk, modrzew, jesion, dąb czy osika. Jeszcze bardziej odporne są cedr kanadyjski, modrzew syberyjski, świerk skandynawski, cedr czerwony czy sosna skandynawska, które rosną na chłodniejszych obszarach. Wiąże się to z mniejszymi przyrostami rocznymi (a więc i węższymi słojami oraz mniejszą ilością sęków), co ma pozytywny wpływ na trwałość drewna.


Drewno egzotyczne na elewacje

Najpopularniejsze drewno egzotyczne na elewacje to między innymi meranti, bangkirai, tatajuba, okoume, iroko czy garapa. Gatunki egzotyczne cechują się dużą oleistością, bogatą kolorystyką oraz dużą odpornością na wilgoć. Warto jednak pamiętać, że piękne odcienie drewna egzotycznego można zachować wyłącznie dzięki odpowiedniej jego impregnacji – w przeciwnym razie szybko ciemnieją, płowieją lub pokrywają się patyną.


Obejrzyj elewacje z elementami drewna w zakładce „Nasze realizacje” >>


Nowoczesne elewacje z drewnem – obróbka i konserwacja

Drewno na elewacje poddawane jest różnym procesom technologicznym, między innymi obróbce termicznej czy konserwacji i impregnacji przy pomocy odpowiednich substancji. Takie postępowanie pozwala zwiększyć trwałość elewacji domu z drewna oraz sprawić, że będzie ona bardziej atrakcyjna wizualnie i odporniejsza na niekorzystne warunki atmosferyczne.


Modyfikacja termiczna – palone drewno na elewacje

Drewno modyfikowane termicznie poddawane jest działaniu wysokiej temperatury oraz pary wodnej pod dużym ciśnieniem. Powoduje to zmianę jego struktury fizycznej i właściwości chemicznych – dzięki temu staje się odporne na odkształcenia oraz działanie bakterii czy grzybów. Dodatkową zaletą palonego drewna na elewację jest jego ciemny, niezwykle atrakcyjny kolor oraz łatwość w konserwowaniu.


Impregnacja specjalnymi preparatami

Na rynku dostępny jest szeroki wybór impregnowanego drewna na elewację, które zabezpieczone jest przed gniciem i namakaniem przy pomocy różnych substancji chemicznych.


Olejowanie

Olejowanie pomaga zabezpieczyć drewno przed wnikaniem wilgoci i poprawia jego walory wizualne, umożliwiając zachowanie naturalnej barwy. Jest to metoda, która sprawdza się w przypadku trwałych gatunków drewna – te delikatniejsze wymagają bardziej zaawansowanej ochrony. Olejowanie elewacji domu z drewna należy powtarzać maksymalnie co trzy lub cztery sezony.


Lazurowanie

Lazura to preparat, który pozwala jednocześnie zabezpieczyć drewno na elewacji przed zniszczeniem i wyeksponować naturalną fakturę drzewa, pozostawiając na jego powierzchni półmatową powłokę. Lazurowanie należy wykonywać mniej więcej raz na kilka lat.


Bejcowanie

Bejcowane drewno na elewację ma bardziej atrakcyjny kolor i jest całkiem dobrze zabezpieczone przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zaletą jest fakt, że bejca wnika w drewno, nie pozostawiając na jego powierzchni łuszczącej się powłoki.


Lakierowanie

Drewno pokryte lakierem jest dobrze chronione przed uszkodzeniami biologicznymi, słońcem oraz wilgocią. Lakierowanie pomaga także wydobyć strukturę materiału. Warto jednak pamiętać, że powłoka z czasem może zacząć się łuszczyć.


Malowanie

Malowanie drewna na elewację pozwala diametralnie zmienić jego kolor i zabezpieczyć przed działaniem słońca, wiatru czy deszczu. Wadą tej metody jest konieczność zdarcia poprzedniej powłoki malarskiej przed nałożeniem następnej, a także możliwość łuszczenia się starej farby.

Drewno na elewacji domu musi być odpowiednio zabezpieczone

Dom-stodoła w stylu nowoczesnym świetnie będzie komponował się z elewacją z elementami drewna. Dzięki dobraniu odpowiedniego materiału oraz właściwej konserwacji, taka fasada będzie nie tylko znakomicie wyglądać, ale także poprawi właściwości akustyczne i cieplne budynku oraz doda mu eleganckiego, oryginalnego charakteru.