Energooszczędna stodoła – poznaj roczne koszty eksploatacji takiego domu

Energooszczędna stodoła to jedna z propozycji, którą powinni rozważyć wszyscy szukający domu taniego w utrzymaniu i przyjaznego dla środowiska naturalnego. Z tego artykułu dowiesz się, od czego zależą koszty eksploatacji budynku, jak można je obniżyć i czy warto postawić na budowę ekologicznej stodoły, a także ile kosztuje rocznie utrzymanie takiego domu.

Dom tani w utrzymaniu – co to znaczy i jak to liczyć?

Na koszty eksploatacji domu jednorodzinnego składają się różne opłaty. Niektóre z nich są zależne od rodzaju budynku, inne nie – na przykład w energooszczędnej stodole koszt ogrzewania będzie niższy niż w tradycyjnym domu, jednak przykładowo opłata za wywóz śmieci wyniesie już tyle samo (jeżeli liczba mieszkańców będzie taka sama). Generalnie w każdym domu największym wydatkiem jest koszt ogrzewania, dlatego poprawa parametrów izolacyjności budynku oraz korzystanie z odnawialnych źródeł ciepła i energii elektrycznej pozwalają uzyskać największe oszczędności w tej kwestii i sprawić, że dom będzie tani w utrzymaniu.


Interesuje cię poprawa izolacyjności budowanego domu? Zajrzyj do naszego tekstu “Z czego budować dom energooszczędny w stylu stodoły”!


Wydatki na ogrzewanie można obliczyć na podstawie zapotrzebowania energetycznego do ogrzania domu przez rok. W przypadku budynków takich jak energooszczędna stodoła jest to mniej niż 80 kWh/m2 rocznie (tradycyjne domy mogą zużywać nawet 120 kWh/m2). Ta energia musi zostać dostarczona do budynku w formie prądu, gazu, oleju opałowego czy innego medium, za które zapłaci właściciel domu.


Przykładowo, budynek tradycyjny o powierzchni 100 m2 i zapotrzebowaniu na energię 120 kWh/m2 zużyje rocznie 12 000 kWh. Średnia cena prądu wynosi obecnie 62 grosze za 1 kWh. Oznacza to, że za ogrzewanie domu energią elektryczną (z sieci energetycznej) właściciel tego budynku zapłaci około 7,5 tys. zł rocznie.

Jak jeszcze obniżyć koszty eksploatacji domu?

Zielone źródła energii i ciepła, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła, pozwalają na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku – także w związku z przysługującymi za korzystanie z takich rozwiązań ulgami podatkowymi. Praktyczną opcją jest także automatyka domowa pozwalająca oszczędzać wodę i prąd oraz segregowanie śmieci (w wielu przypadkach opłaty za wywóz odpadów są wówczas niższe).

Segregowanie śmieci obniża koszty utrzymania domu

Segregowanie śmieci obniża koszty utrzymania domu.

fot. Segregowanie śmieci obniża koszty utrzymania domu.

Energooszczędna stodoła – roczne koszty utrzymania

Sprawdź, ile kosztuje rocznie utrzymanie domu drewnianego – stodoły.


Ogrzewanie budynku i ciepłej wody użytkowej

Wysokość opłat jest zależna od kubatury budynku, jego izolacyjności i liczby mieszkańców, a także od technologii ogrzewania (zwykle pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne z fotowoltaiką lub kocioł kondensacyjny). W przypadku energooszczędnej stodoły o powierzchni około 80 m2 koszty mogą wynosić od nieco ponad 1000 zł (ogrzewanie gazem, z pompą ciepła o wysokiej sprawności nawet mniej) do około 4000 zł (ogrzewanie elektryczne bez pompy ciepła i fotowoltaiki).


Jeżeli interesuje cię budowa energooszczędnej stodoły, skontaktuj się z nami!


Opłaty za zużycie prądu (oprócz ogrzewania i wody)

Wysokość opłat za prąd w ekologicznej stodole jest zależna od liczby mieszkańców oraz zastosowanych technologii i rozwiązań – na przykład automatyki domowej, a także znajdujących się w domu urządzeń i dostępnych dodatkowych źródeł prądu, takich jak instalacja fotowoltaiczna. Zazwyczaj opłaty miesięczne mieszczą się w zakresie 100-300 zł (1200-3600 zł rocznie).


Inne koszty związane z eksploatacją energooszczędnej stodoły


Opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków

Zależne głównie od źródła wody, sposobu odprowadzania ścieków oraz liczby mieszkańców i ich zwyczajów związanych z korzystaniem z wody (na przykład podlewanie ogrodu, częste i długie kąpiele, ręczne mycie naczyń etc.). Tani dom – stodoła z dostępem do wodociągów generuje opłatę za wodę i ścieki w wysokości około 100-200 zł miesięcznie (w zależności od zużycia), czyli rocznie od 1200 do 2400 zł. Koszty można zmniejszyć, wyposażając energooszczędną stodołę we własną studnię, jednak wiąże się to z jej okresowymi przeglądami, poborem prądu przez pompę i koniecznością korzystania z szamba.


Opłaty za wywóz śmieci

Są zależne między innymi od liczby mieszkańców oraz lokalnych przepisów. Zazwyczaj koszt zbiórki segregowanych odpadów nie przekracza 30 zł od osoby miesięcznie (ok. 360 zł rocznie).


Naprawy, remonty i modernizacje

Koszty te zależą przede wszystkim od stanu budynku i jakości zastosowanych w nim rozwiązań, dlatego nowoczesny dom – stodoła wykonany przy użyciu wysokiej klasy materiałów może być pod tym względem naprawdę oszczędny, niemal bezkosztowy.


Podatki od gruntu i nieruchomości

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na tani dom – stodołę, czy inny rodzaj budynku, maksymalne stawki podatku od:

- nieruchomości na terenie całej Polski wynoszą 0,47 zł/1 m2 powierzchni gruntu,

- 0,75 zł/1 m2 powierzchni mieszkalnej użytkowej (budynki mieszkalne),

- 7,62 zł/1 m2 powierzchni innych budynków.

Jeżeli gmina ustanowi na swoim terenie stawkę maksymalną, za energooszczędną stodołę o powierzchni 80 m2 postawioną na działce 1500 m2 bez budynków gospodarczych zapłacisz około 750 zł rocznie.

Koszty utrzymania energooszczędnej stodoły są bardzo niskie w porównaniu do tradycyjnych domów. Pamiętaj jednak, że możesz dodatkowo obniżyć opłaty eksploatacyjne, decydując się na nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz zmieniając swoje nawyki!