Jaki fundament pod dom szkieletowy energooszczędny – płyta vs ławy

Jaki fundament pod dom szkieletowy energooszczędny – płyta vs ławy


Decyzja o wyborze odpowiednich fundamentów domu to bardzo istotna kwestia, która wpływa na całe późniejsze funkcjonowanie budynku. Sprawdź, jakie propozycje są dostępne na rynku i jaki fundament pod dom szkieletowy będzie najbardziej praktyczny!Płyta fundamentowa a tradycyjny fundament


Fundamenty pod dom to podstawa, na której spoczywa cały budynek – w związku z tym stanowią one jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych. Dzięki wykorzystaniu drewna, domy o budowie szkieletowej są znacznie lżejsze niż murowane. Pozwala to na wybranie mniej masywnej podstawy, takiej jak płyta fundamentowa pod dom szkieletowy. Nie zawsze jednak stanowi ona optymalne rozwiązanie, dlatego warto rozważyć wszystkie dostępne opcje jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze danego projektu. 

Trzeba pamiętać, że konieczne jest uwzględnienie nie tylko parametrów samego budynku, ale także innych czynników – przede wszystkim charakterystyki gruntu, między innymi jego nośności czy występowania wód gruntowych.

To, jakie fundamenty pod dom szkieletowy zostaną użyte, nie jest jedyną ważną kwestią do rozstrzygnięcia. Niemniej ważny jest dobór właściwych materiałów, które będą dobrze współpracowały z wybraną technologią. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu "Z czego budować dom energooszczędny w stylu stodoły" lub oglądając nasze realizacje.

Fundamenty w formie ław

Zastanawiając się, jakie fundamenty pod dom będą najbardziej odpowiednie, większość osób automatycznie myśli o najbardziej standardowym rozwiązaniu – ławach fundamentowych. Są to prostopadłościenne, betonowe elementy, na których stawiane są ściany fundamentowe, a następnie ściany nośne i wewnętrzne budynku. Ławy fundamentowe służą do przenoszenia obciążenia ze ścian na znajdujący się pod budynkiem grunt. Ich wielkość zależy od obecności ewentualnego zbrojenia (wzmocniona stalowymi prętami ława może być mniej masywna) oraz przede wszystkim od masy budynku (dlatego fundamenty domu szkieletowego mogą być delikatniejsze – jego ciężar jest po prostu mniejszy).


Ławowy fundament pod dom szkieletowy.

fot. Płyta fundamentowa pod dom.

Zalety fundamentowania ławowego

+    dobra ochrona przed wilgocią
+    możliwość wykonania podpiwniczenia również po zakończeniu budowy
+    większa wytrzymałość


Wady fundamentów ławowych

- długi czas wykonania (zazwyczaj kilka tygodni)

- nie nadają się do podłoża o słabej nośności


Płyta fundamentowa – plusy i minusy

Fundamenty pod dom szkieletowy nie muszą utrzymać na sobie ciężkiej murowanej konstrukcji, dlatego mogą być wykonane różnymi mniej standardowymi technikami. Jedną z nich jest zastosowanie płyty zamiast fundamentów. 

Płyta fundamentowa pod dom szkieletowy cechuje się bardzo prostą konstrukcją: po wykonaniu wykopu pod budynkiem umieszcza się warstwę grubego piasku lub żwiru, który pomoże odprowadzać wilgoć i ustabilizować konstrukcję. Na jego powierzchni wylewa się płytę spodnią, w której osadzane jest zbrojenie. Następnie wylewana jest właściwa płyta, na której umieszcza się izolację i podłogę pierwszej kondygnacji budynku. 

Płyta pozwala uzyskać idealnie płaską, stabilną konstrukcję również na trudnych powierzchniach – na przykład na gruntach o słabej nośności. Jej wykonanie trwa też znacznie krócej niż stworzenie fundamentu ławowego.


Płyta Fundamentowa pod dom

Płyta fundamentowa pod dom.

Zalety płyty fundamentowej

+    szybkie wykonanie (zazwyczaj kilka dni)
+    możliwość zastosowania na grząskim gruncie
+    stosunkowo dobra ochrona przed wilgocią


Wady płyty fundamentowej

- brak możliwości wykonania podpiwniczenia po zakończeniu budowy
- konieczność zaplanowania wszystkich przyłączy na etapie projektu
- stosunkowo nowa technologia w naszym kraju – nie wszystkie firmy podejmują się jej realizacji


Inne rozwiązania fundamentowe do konstrukcji szkieletowych

W niektórych przypadkach fundamenty domu szkieletowego mogą stanowić również specjalne słupy lub belki, na których umieszcza się konstrukcję. To rozwiązanie stosowane jest przede wszystkim w przypadkach, gdy grunt staje się stabilny na tak dużej głębokości, że zastosowanie innych opcji byłoby po prostu nieopłacalne. Fundamenty punktowe są mniej wytrzymałe, niż ławy i płyty fundamentowe, dlatego stosuje się je przede wszystkim przy budynkach o bardzo lekkiej konstrukcji.


Fundament pod dom – jak głęboko?

Głębokość posadowienia fundamentów w gruncie zależy od rodzaju zastosowanego fundamentowania. I tak:
fundamenty domu wykonane techniką ławową muszą zostać umieszczone poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli co najmniej na głębokości 80 – 120 cm,
w przypadku płyty fundamentowej określona w polskim prawie głębokość to minimum 50 cm,
fundamenty punktowe mogą być osadzone bardzo głęboko – nawet do kilku metrów, w zależności od rodzaju podłoża i konstrukcji budynku.


Koszt budowy fundamentów

Nie da się ukryć, że koszty budowy, to w wielu przypadkach decydujący czynnik podczas wyboru różnych rozwiązań konstrukcyjnych – między innymi fundamentów domu. Pod tym względem korzystniej wypada płyta fundamentowa: choć koszt robocizny i materiałów jest podobny (a nawet nieco niższy) w przypadku fundamentu ławowego, płyta nie wymaga dodatkowego wykonania podłogi pod pierwszą kondygnację. Dlatego jej ostateczna cena może być nawet o 30% niższa niż cena podobnej klasy fundamentu w formie ław dla tego samego budynku.

Płyta fundamentowa czy ławy?

Zarówno płyta fundamentowa pod dom szkieletowy, jak i fundament w formie ław mają swoje wady i zalety, dlatego najlepiej jest omówić dostępne opcje z konstruktorem. Należy wziąć pod uwagę nie tylko pożądane cechy fundamentów i parametry budynku, ale również charakterystykę terenu, w szczególności jego nośność oraz poziom wód gruntowych. Nie bez znaczenia jest także fakt, czy budowa jest ograniczona czasowo (wylanie płyty jest szybsze niż montaż ław). Bez względu na to, jaki fundament pod dom wybierzesz, pamiętaj o zastosowaniu się do wskazówek konstruktora i wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów – dzięki temu możesz mieć pewność, że podstawa budynku będzie solidna i trwała.

Jeżeli interesuje Cię budowa domu – stodoły w stylu nowoczesnym, koniecznie skontaktuj się z nami! Warto wiedzieć, że nasze realizacje powstają zarówno na fundamentach płytowych, jak i klasycznych.