Wybór technologii budowy domu z drewna w stylu stodoły – co wziąć pod uwagę?

Budowanie własnego domu to proces, podczas którego trzeba podejmować wiele istotnych decyzji wpływających na późniejsze użytkowanie budynku. Jedną z najważniejszych jest wybór technologii budowy domu. Sprawdź, jakie metody możesz wybrać, czym się charakteryzują i która będzie dla ciebie optymalna.

Na początku warto wyjaśnić kilka pojęć związanych z technologią budowy domów szkieletowych drewnianych. Stosowane określenia nie zawsze są jednoznaczne, co mogłoby prowadzić do nieporozumień.

Technologia szkieletowa – technologia budowy domów opartych na szkielecie konstrukcyjnym, który pełni funkcję nośną. Szkielet może być wykonany ze stali, drewna, żelbetu i innych materiałów. Gotowy szkielet uzupełnia się osłonami lub ścianami z różnych materiałów (cegły, beton, płyty drewniane, organiczne i nieorganiczne surowce izolacyjne...).

Domy szkieletowe – domy wybudowane w technologii szkieletowej (bez sprecyzowania użytych materiałów).

Domy drewniane szkieletowe – potoczne określenie domów szkieletowych z drewnianym szkieletem konstrukcyjnym (tak zwana technologia lekkiego szkieletu drewnianego albo kanadyjski szkieletowy dom drewniany). Elementy wypełniające mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej stosuje się płyty OSB od zewnątrz i płyty regipsowe od wewnątrz, a pomiędzy nimi paroizolację oraz wypełnienie izolacyjne wykonane z surowców organicznych lub nieorganicznych.

Domy drewniane – ogólne określenie technologii budowy domów z drewna, niekoniecznie budowanych w technologii szkieletowej (mogą być to także na przykład domy z bali).

Energooszczędne stodoły są zaprojektowane jako domy szkieletowe z drewnianym szkieletem konstrukcyjnym. Oznacza to, że każda wybrana metoda budowy będzie jednym z wariantów tej technologii. Tutaj obejrzysz nasze realizacje drewnianych domów szkieletowych!

Dom drewniany szkieletowy w trakcie budowy (szkielet z litych belek).

Dom drewniany szkieletowy w trakcie budowy (szkielet z litych belek).

fot. Dom energooszczędny pod klucz w technologii Steico można wybudować w ciągu zaledwie 4 miesięcy.

Dom drewniany szkieletowy czy innowacyjna technologia STEICO?

Wybór technologii budowy domu-stodoły sprowadza się więc do podjęcia decyzji o skorzystaniu z jednej z metod budowy szkieletowego domu drewnianego.

Najpopularniejszymi obecnie wariantami są standardowa technologia lekkiego szkieletu drewnianego (tak zwane kanadyjskie szkieletowe domy drewniane) oraz nowoczesna technologia STEICO, która jest odmianą budownictwa szkieletowego opartą na wykorzystaniu naturalnych materiałów.

 

Szkieletowy dom drewniany

Szkieletowy dom drewniany jest oparty na konstrukcji z litych belek, najczęściej wykonanych z drewna sosnowego lub świerkowego. Poszycie zewnętrzne wykonuje się zazwyczaj z płyt OSB, na których umieszczana jest elewacja drewniana lub z tynku.

Poszycie wewnętrzne powstaje zwykle z płyt kartonowo-gipsowych. Wnętrze ścian jest wypełniane wełną mineralną lub (rzadziej) styropianem albo innymi materiałami izolacyjnymi. Stosuje się także folie wiatro- i paroizolacyjne. Ponieważ jest to ogólne określenie wykorzystywanej technologii, powstające w ten sposób budynki mogą cechować się bardzo różnymi właściwościami w zależności od jakości użytych materiałów czy sposobu wykonania.

 

Technologia STEICO

Technologia STEICO jest wariantem techniki szkieletowej, który stawia nacisk na zastosowanie materiałów pochodzenia naturalnego – dlatego większość elementów wykonywana jest z drewna (belki nośne, poszycie), włókna drzewnego (maty i płyty izolacyjne) lub celulozy (izolacja wdmuchiwana). Wykorzystuje się również membrany paro- i wiatroizolacyjne z tworzyw sztucznych. Dodatkową różnicą jest stosowanie belek dwuteowych z LVL (klejonego warstwowo forniru) zamiast belek z litego drewna. Technologia STEICO jest certyfikowana między innymi przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.

Dowiedz się więcej o tym systemie z artykułu "Technologia STEICO – nowy standard budowy domów energooszczędnych”.

Wybór technologii budowy domów z drewna – porównanie standardowych domów kanadyjskich i technologii STEICO

Wytrzymałość konstrukcji

Prawidłowo wykonana konstrukcja powinna być równie trwała niezależnie od wykorzystanej technologii. Warto jednak zaznaczyć, że sam szkielet budynku będzie bardziej wytrzymały, gdy zamiast belek litych zastosuje się dwuteowe (ze względu na niższą objętość, drewno będzie mniej “pracować” w związku z wysychaniem i innymi zmianami warunków).

 

Czy typ fundamentów zależy od wyboru technologii budowy domu szkieletowego?

Nie, domy drewniane szkieletowe wymagają z reguły podobnych fundamentów (ławowe o zmniejszonej masywności lub płyta fundamentowa) bez względu na wybór technologii budowy domu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fundamentów w szkieletowych domach drewnianych, skontaktuj się z nami!

Termoizolacyjność

Domy wykonane w technologii STEICO charakteryzuje bardzo wysoki poziom termoizolacyjności zarówno w lecie, jak i w zimie. W przypadku domów drewnianych szkieletowych z innych materiałów wartość ta może być różna, ale generalnie jest to jedna z najlepszych pod tym względem technik budownictwa.

 

Ochrona przed wilgocią i jej skutkami

Ściany domów stworzonych w technologii STEICO umożliwiają stopniowe odprowadzanie wilgoci na zewnątrz dzięki zastosowaniu materiałów w pełni otwartych dyfuzyjnie. Są także dobrze zabezpieczone przed gniciem i rozwojem grzybów. W przypadku korzystania z innych materiałów warto uważnie skontrolować te parametry przed rozpoczęciem budowy, by wybrać surowce o najbardziej korzystnych pod tym względem właściwościach.

 

Komfort i aspekty zdrowotne

Prawidłowo zbudowane domy szkieletowe drewniane z wysokiej jakości materiałów będą wygodne i bezpieczne dla zdrowia bez względu na wybraną technologię.

 

Ekologia i pochodzenie materiałów

Technologia STEICO posiada szereg certyfikatów potwierdzających, że każdy wykorzystywany w niej surowiec jest bezpieczny dla środowiska i pochodzi ze zrównoważonych źródeł. W przypadku materiałów od innych producentów i systemów należy szukać odpowiednich informacji w dokumentacji poszczególnych elementów.

 

Cena

Budowa szkieletowego domu drewnianego w technologii STEICO lub z wysokiej jakości materiałów innego producenta wiąże się z podobnymi kosztami. Oczywiście możliwe jest zaoszczędzenie na wykorzystywanych surowcach, jednak może to negatywnie rzutować na komfort, jakość i bezpieczeństwo w nowo powstałym domu.

***
Technologia STEICO to certyfikowany system budownictwa szkieletowego, z pomocą którego powstają budynki bardzo przyjazne dla zdrowia i środowiska, bezpieczne oraz komfortowe. Największymi zaletami tej metody są jej jakość potwierdzona przez renomowane instytucje oraz kompleksowość, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wszystkie elementy budynku będą dobrze pełniły swoje funkcje. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest stworzenie wysokiej jakości szkieletowego domu drewnianego przy użyciu innych tworzyw i technologii – ważne jest, by wybierać surowce od zaufanych producentów i w razie potrzeby skorzystać z pomocy fachowca, który pomoże odpowiednio dopasować do siebie poszczególne materiały i techniki.

Chcesz zobaczyć, jak budujemy nasze domy szkieletowe? Zajrzyj do galerii realizacji!