Energooszczędność domu – na czym polega i z czego wynika?

Dom energooszczędny to budynek, w którym zastosowano rozwiązania oraz materiały umożliwiające ograniczenie strat energii do minimum. Dotyczy to przede wszystkim ogrzewania pomieszczeń, ale nie tylko. Energooszczędność domu przekłada się bezpośrednio na obniżenie kosztów jego eksploatacji; jeśli zależy ci na nowoczesnym, bezproblemowym w obsłudze i jednocześnie niedrogim w utrzymaniu domu, sprawdź możliwości, jakie daje dom energooszczędny. Parametry takiego budynku zostały ściśle określone.


Parametry domu energooszczędnego

Pojęcia, z którymi trzeba się zapoznać na początek, to zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz współczynnik przenikania ciepła. To jedne z najważniejszych parametrów domu energooszczędnego. Materiały i technologie wykorzystywane do budowy takich obiektów dobiera się w taki sposób, aby obie te wartości były jak najmniejsze.


Podstawowy parametr – zapotrzebowanie energetyczne budynku

Zapotrzebowanie energetyczne budynku to liczba kilowatów energii potrzebna do ogrzania metra kwadratowego domu w ciągu roku. Dom uznaje się za energooszczędny, jeśli jego zapotrzebowanie na ciepło w skali roku wynosi mniej niż 70 kWh/(m²·rok ). Niższe zapotrzebowanie energetyczne to mniejsze wydatki na ogrzewanie – jeśli chcesz obniżyć koszty, warto już na etapie projektowania uwzględnić energooszczędność domu.


Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić, decydując się na dom energooszczędny >>


Współczynnik przenikania ciepła – uwaga na izolację cieplną domu

Parametr informuje o tym, ile ciepła (ucieka) przepływa przez przegrody cieplne, czyli ściany, dach, podłogi i inne elementy oddzielające wnętrze domu od otoczenia na zewnątrz. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepsze parametry domu energooszczędnego. Nawet najwydajniejsze ogrzewanie nie będzie efektywnie działało, jeśli ciepło z domu będzie uciekało przez szpary w oknach czy niedostatecznie zaizolowane podłogi. Materiały do budowy domu energooszczędnego są dobierane w taki sposób, by zapewniać jak najlepszą izolację. Coraz częściej do budowy wykorzystuje się drewno: połączenie wysokiej trwałości oraz optymalnej izolacji cieplnej i akustycznej sprawia, że drewniane domy cieszą się dużą popularnością. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości rozwiązań termoizolacyjnych są to domy ciepłe i tańsze w eksploatacji. Co ważne, w przypadku domów energooszczędnych ślad węglowy jest znacząco niższy, niż w przypadku domów tradycyjnych, dlatego jest to rozwiązanie korzystne dla środowiska naturalnego.

Energooszczędność domu wynika m.in. z materiałów użytych do jego budowy oraz z kształtu bryły budynku.

Energooszczędność domu wynika m.in. z materiałów użytych do jego budowy oraz z kształtu bryły budynku.

Mostki cieplne – unikanie strat ciepła to podstawa energooszczędności

Mostki cieplne, nazywane także mostkami termicznymi, to miejsca o zwiększonym współczynniku przenikania ciepła. To właśnie przez nie ciepło „ucieka” z domu, dlatego szczególnie ważne jest ich eliminowanie. Nie da się całkowicie uniknąć mostków, ponieważ na ich występowanie ma wpływ chociażby kształt bryły domu. Mostki termiczne pojawiają się jednak również w przypadku zbyt cienkiej izolacji, dlatego tak ważne jest, by na etapie budowy zadbać o prawidłową izolację cieplną budynku. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób powstaje twój dom – jeśli nie masz doświadczenia w budowie domu energooszczędnego, korzystaj z usług profesjonalnych firm, aby mieć pewność, że dom zostanie ocieplony prawidłowo.


Urządzenia energooszczędne – zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego

Choć energooszczędna lodówka czy żarówki zużywające mniej prądu także mają znaczenie, to jednak w przypadku domu energooszczędnego chodzi przede wszystkim o instalacje służące do produkcji, utrzymywania i odzyskiwania energii. To właśnie zastosowanie takich rozwiązań wyróżnia domy energooszczędne spośród wszystkich budynków mieszkalnych. Do najczęściej występujących instalacji zalicza się rekuperatory, pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Rekuperator, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 30%! Z kolei pompy ciepła umożliwiają ogrzewanie wody poprzez pobieranie ciepła z gruntu lub z powietrza. Nowoczesne kolektory słoneczne zapewniają natomiast przetworzenie darmowej energii słonecznej w energię elektryczną. W tym przypadku duże znaczenie ma nasłonecznienie terenu i położenie domu względem słońca, dlatego jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania, zapoznaj się z wszystkimi wymaganiami.


Czym jeszcze charakteryzuje się dom energooszczędny?

Propozycji jest naprawdę wiele – począwszy od kotła na biomasę po ogrzewanie podłogowe czy kominek z płaszczem wodnym. Choć początkowo zakres inwestycji może cię przytłoczyć, to jednak warto pamiętać, że jest to inwestycja obniżająca koszty późniejszej eksploatacji domu. Wszystkie instalacje energooszczędne przyczyniają się także do ochrony środowiska naturalnego – jeśli ekologia jest dla ciebie ważna, dom energooszczędny to najlepszy wybór.


Jak zbudować energooszczędny dom?

Energooszczędność domu to złożone zagadnienie, którego wdrażanie odbywa się już na etapie tworzenia projektu. Nie musisz być ekspertem w dziedzinie budowy domów energooszczędnych, by zamieszkać w ciepłym i tanim w eksploatacji budynku jednorodzinnym. Decydując się na usługi profesjonalnej firmy zajmującej się projektowaniem i budową domów energooszczędnych, zyskujesz przede wszystkim możliwość pracy z fachowcami wykorzystującymi najnowocześniejsze technologie.
Zobacz kilka przykładowych realizacji >>