3 sposoby ogrzewania domu energooszczędnego w stylu stodoły

W poniższym artykule przyglądamy się trzem sposobom ogrzewania domu w stylu stodoły. Bierzemy pod uwagę najbardziej opłacalne, wygodne w użytkowaniu i jednocześnie ekologiczne metody ogrzewania domu jednorodzinnego. Planujesz budowę domu i jesteś na etapie porównywania możliwych do zastosowania rozwiązań i technologii? Zapraszamy do lektury!


Od czego zależy wybór sposobu ogrzewania w domu energooszczędnym?

Domy energooszczędne są zaprojektowane tak, by tracić jak najmniej ciepła. Dzięki temu można decydować się w nich na metody, które w starszych, gorzej ocieplonych budynkach byłyby po prostu nieopłacalne. Wybór sposobu ogrzewania domu zależy przede wszystkim od zapotrzebowania budynku na ciepło (warunkuje to opłacalność poszczególnych rozwiązań), ale również od wielu innych czynników, jak ekologia, dostępność poszczególnych mediów i warunki panujące na działce, a także maksymalne możliwe do poniesienia koszty inwestycji.


Zapotrzebowanie na ciepło

Zapotrzebowanie na ciepło podawane jest w kilowatogodzinach na metr kwadratowy na rok. W budynku energooszczędnym powinno wynosić między 30 a 60 kWh/m2/rok. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w nowoczesnych domach budowanych tradycyjnymi metodami potrzeba ta wynosi około 80-120 kWh/m2/rok, a w starych budynkach nawet 200 kWh/m2 rocznie! Istotne jest także zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.


Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Zapotrzebowanie na ogrzewanie w domu energooszczędnym jest niższe, ponieważ ucieczka ciepła jest eliminowana poprzez specjalną konstrukcję budynku czy zastosowanie odpowiedniego rodzaju okien (zobacz wpis “Jakie okna do domu energooszczędnego typu stodoła?"). To nie tylko ekologia, ale również oszczędność!


Koszt inwestycji

Różne sposoby ogrzewania domów wymagają różnego wkładu finansowego na poziomie inwestycji – czasami rozwiązania, które byłyby najbardziej opłacalne, na dłuższą metę są po prostu zbyt drogie, by zdecydować się na nie podczas budowy (na przykład ze względu na zbyt niską zdolność kredytową). Wówczas warto zastanowić się jednak nad przygotowaniem przynajmniej części infrastruktury pod ich instalację w przyszłości.


Wpływ na środowisko naturalne

Wszystkie opisywane w tym artykule metody to nowoczesne i ekologiczne sposoby na ogrzewanie domu, jednak biorąc pod uwagę różne czynniki (na przykład sumaryczny ślad węglowy), można wśród nich wyróżnić rozwiązania, które są najbardziej przyjazne dla środowiska.


Dostępność mediów

Dostępność mediów często warunkuje wybór sposobu ogrzewania domu – może to być na przykład możliwość podłączenia do instalacji gazowej w przypadku kotła kondensacyjnego lub zwiększenia przydziału energii, jeżeli planuje się elektryczny piec akumulacyjny.


Nowoczesne metody ogrzewania domu

Obecnie dostępne jest wiele ekologicznych, nowoczesnych sposobów ogrzewania domu energooszczędnego, jednak najpopularniejsze z nich to zastosowanie pompy ciepła, niskoemisyjne ogrzewanie gazowe oraz nowoczesne ogrzewanie elektryczne.


Pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię cieplną zgromadzoną w naturze: w powietrzu, w wodzie czy w gruncie. Do jej działania potrzebna jest energia elektryczna, jednak pompa ciepła dobrej klasy jest w stanie funkcjonować ze sprawnością 400%. Oznacza to, że z 1 kW prądu może wyprodukować aż 4 kW ciepła. Urządzenie przystosowane jest do współpracy z wodnym ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym, a jego eksploatacja jest wygodna i bezproblemowa. Wadą pozostaje duży koszt (od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych), a w przypadku niektórych modeli również konieczność wykonania na posesji skomplikowanych odwiertów.


Zalety

• tani sposób na ogrzewanie domu
• przyjazność dla środowiska
• brak konieczności doprowadzenia przyłącza gazu
• łatwy montaż (w przypadku pomp powietrznych)
• bardzo wysoka sprawność
• zwrot inwestycji po kilku latach


Wady

• duży koszt na etapie inwestycji
• drogi i skomplikowany montaż (pompy wodne i gruntowe)
• wysoki koszt naprawy w przypadku awarii


Niskoemisyjne piece gazowe

Nowoczesne metody ogrzewania domu wykorzystujące gaz ziemny (obecnie najczęściej kotły kondensacyjne) jest nie tylko opłacalne, ale również przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ emisja zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych zostaje ograniczona do minimum. Podobnie jak pompa ciepła czy tradycyjne piece gazowe, kocioł kondensacyjny może współpracować zarówno z wodnym ogrzewaniem grzejnikowym, jak i podłogowym.


Zalety

• niski koszt eksploatacji
• relatywnie niski koszt montażu pieca
• ograniczenie emisji zanieczyszczeń względem innych metod ogrzewania wykorzystujących paliwa kopalne
• wysoka sprawność


Wady

• konieczność doprowadzenia przyłącza gazu i założenia instalacji, a także jej regularnego serwisu
• sposób ogrzewania domu nie tak ekologiczny, jak np. pompa ciepła


Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne realizowane jest przez wiele instalacji i urządzeń, takich jak folie i maty grzewcze, przewody grzewcze, panele grzewcze i grzejniki elektryczne (ogrzewanie podłogowe i centralne) oraz promienniki podczerwieni, nagrzewnice i dmuchawy (ogrzewanie uzupełniające). Do niedawna sposoby ogrzewania domu oparte wyłącznie na prądzie były nieopłacalne, jednak w budynkach energooszczędnych i przy prawidłowo wykonanej instalacji koszty te mogą być zbliżone do kosztów ogrzewania gazem.


Zalety

• tani montaż
• wygodna obsługa
• wysoki poziom bezpieczeństwa
• bardzo wysoka sprawność (blisko 100%)


Wady

• stosunkowo droga eksploatacja, jeżeli dom nie posiada instalacji fotowoltaicznej lub podobnych rozwiązań
• w przypadku awarii prądu brak również ogrzewania
• przy braku instalacji fotowoltaicznej, prąd do zasilenia ogrzewania elektrycznego pochodzi z elektrowni (czyli w praktyce ze spalania węgla)

Prąd z paneli słonecznych

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu wykorzystujące energię elektryczną (na przykład ogrzewanie elektryczne lub pompa ciepła) mogą być jeszcze bardziej opłacalne i przyjazne dla środowiska, jeżeli zdecydujesz się zamontować instalację fotowoltaiczną. Uzyskany za jej pomocą prąd z paneli słonecznych można wykorzystać do ogrzewania domu, ale także zasilenia urządzeń czy ładowania pojazdów elektrycznych. Koszt instalacji fotowoltaicznej to ok. 4,6 tys. zł za kilowat (przeciętna instalacja dla domu jednorodzinnego będzie bez dopłat kosztowała między 20 a 30 tys. zł).

Fot. Panele fotowoltaiczne na dachu domu-stodoły.


Porównanie opłacalności


Ponieważ alternatywne sposoby ogrzewania domu są w większości przypadków dopasowywane do konkretnego projektu, wszelkie wyceny podawane są w dużym przybliżeniu (zależą również od aktualnych cen energii, temperatury ustawionej w domu i bardzo wielu innych czynników). Poniżej przybliżona kalkulacja dla energooszczędnego domu o powierzchni ok. 120 m2.

Metoda ogrzewania koszt instalacji  koszt eksploatacji (uśrednione wydatki za jeden sezon grzewczy)  sprawność  dopłaty rządowe lub ulgi podatkowe
pompa ciepła glikol-woda (kolektor poziomy lub pionowy)  ok. 50 tys. zł  1500-2000 zł
(bez fotowoltaiki)
 ok. 400%  tak
kocioł kondensacyjny gazowy  ok. 20-25 tys. zł  3500-4500 zł  do 110%  tak (przy zmianie z innego typu ogrzewania)
elektryczne ogrzewanie podłogowe  ok. 130-200 zł/m2  5000-8000 zł (bez fotowoltaiki)  ok. 100%  nie (ale są dopłaty na instalację fotowoltaiczną)

***
Jak widać, dostępne są bardzo różne sposoby ogrzewania domu, które sprawdzą się w energooszczędnych budynkach w stylu stodoły. Rozważając wybór jednego z nich, obejrzyj nasze realizacje >>