Dom drewniany energooszczędny – 5 błędów najczęstszych błędów w budowie

Budowa energooszczędnego domu drewnianego zakłada niskie zużycie energii i ograniczoną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wykorzystuje się w tym przypadku energię ze źródeł odnawialnych i w możliwie minimalny sposób ingeruje w środowisko. Stosując technologię szkieletową, dom stawia się szybko i łatwo, jednak pomimo naturalności i prostoty całego procesu, również tutaj pojawiają się czasami błędy wykonawcze, które mogą mieć poważne skutki. Jak zbudować dom drewniany energooszczędny bez błędów i które z nich popełnia się najczęściej podczas budowy?

Zlecenie prac projektowych i budowlanych dobrej, sprawdzonej firmie oraz stały nadzór w procesie realizacji inwestycji pozwalają uniknąć większości poważnych kłopotów. Podpowiadamy, co może generować problemy podczas budowy domu energooszczędnego tego typu i na co zwrócić w związku z tym szczególną uwagę...

Dom drewniany energooszczędny – jak go NIE budować?

Każdy dom musi spełnić określone wymogi techniczne, nad którymi czuwa nadzór budowlany. Powinien być postawiony zgodnie ze sztuką i... z projektem. Oczywistym jest, że musi również spełniać potrzeby przyszłych jego użytkowników. Energooszczędny budynek dodatkowo powinien mieścić się w określonych normach przewidzianych dla tego typu budynków (efektywność energetyczna na wysokim poziomie). Założenia te zostały stworzone w trosce o środowisko naturalne i komfort mieszkańców.


Przeczytaj, na czym polega i z czego wynika energooszczędność domu >>


Drewnianego domu energooszczędnego nie należy budować przy użyciu najbardziej ekonomicznych materiałów o nieodpowiednich dla takiego projektu parametrach technicznych, a wykonanie najlepiej powierzyć specjalistom, aby całość spełniała rygorystyczne normy.

5 błędów przy budowie domu, które obniżają efektywność energetyczną budynku

Błędy przy budowie domów drewnianych energooszczędnych mogą wynikać z niewłaściwych założeń w samym projekcie, ale częściej biorą się z wadliwej jego realizacji. Stąd konieczność znalezienia solidnego wykonawcy z doświadczeniem w stawianiu drewnianych domów szkieletowych – bez błędów.

1. Błędy na etapie projektowym

W przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych usytuowanie drzwi, okien i samej bryły domu względem stron świata ma duże znaczenie, a pomyłki na tym etapie mogą sprawić, że dom nie osiągnie zakładanego standardu energetycznego. Jakie błędy pojawiają się najczęściej?

  • Zbyt skomplikowana bryła budynku, generująca potencjalnie wiele mostków termicznych i w konsekwencji utratę ciepła. Domy o prostej bryle, właściwie usytuowane pozwalają na stworzenie nowoczesnego, energooszczędnego budynku, komfortowego dla mieszkańców.
  • Usytuowanie domu w miejscu zacienionym.
  • Za duża ilość przeszkleń na północnej elewacji.
  • Niewłaściwa liczba okien w domu – zbyt duża ilość przeszkleń powoduje przegrzewanie się pomieszczeń latem, za mała z kolei zwiększa zapotrzebowanie budynku na światło.
  • Brak osłon okiennych, które umożliwiają ograniczenie przegrzewania się pomieszczeń.

Właściwe usytuowanie drzwi, okien i samego budynku, połączone z wysoką jakością materiałów i starannością wykonania, owocują powstaniem – w tym przypadku – drewnianego domu szkieletowego, przyjaznego dla środowiska, o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię.

Zobacz, jak ustawić dom na działce, aby obniżyć jego zapotrzebowanie energetyczne >>

2. Brak odpowiedniej wiatroizolacji

Ułożenie poszczególnych warstw izolacji, ich rodzaj i grubość są bardzo ważne w technologii szkieletowej i każdej innej wykorzystującej drewno jako podstawowy budulec domu. Błędy w tym zakresie mogą kosztować drewniany dom energooszczędny wiele... energii.

Tradycyjnie warstwa folii przeciwwiatrowej oddziela zewnętrzne poszycie z płyt OSB od wewnętrznej warstwy izolacji (wykonanej najczęściej z wełny mineralnej). Nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie materiałów izolacyjnych z naturalnego włókna drzewnego STEICO. Płyty izolacyjne mają w tym wypadku większą masę od tych wykonanych z wełny mineralnej, w związku z tym stawiają skuteczny opór również promieniom słonecznym w upalne dni, ograniczając nagrzewanie pomieszczeń (na przykład na poddaszach).

3. Błędy w montażu ocieplenia

Dotyczą najczęściej nieprzestrzegania wymagań odnośnie do szczelności warstwy ocieplenia budynku i jej grubości. Dom energooszczędny drewniany wymaga większej grubości ocieplenia niż to stosowane zazwyczaj. Dodatkowo ściany szkieletowe są ocieplane z dwóch stron – od zewnątrz stosowane są często płyty fasadowe z wełny mineralnej. Zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna warstwa ocieplenia ścian muszą tworzyć spójną, szczelną płaszczyznę zapobiegającą utratom ciepła, ale jednocześnie umożliwiającą „oddychanie” ścian.

Nieszczelne ułożenie warstwy ocieplenia budynku to kluczowy problem powodujący powstawanie mostków termicznych generujących straty ciepła, a tym samym wpływających realnie na podwyższenie zapotrzebowania domu na ciepło i wzrost kosztów ogrzewania. Nieszczelności pojawiają się często w miejscach styku ścian lub na styku ściana – okno. Częstym błędem jest niedopatrzenie powodujące powstanie mostka liniowego w miejscu styku ściany z fundamentem. Styropian używany do ocieplania fundamentów musi szczelnie łączyć się z warstwą ocieplenia ścian. Ocieplenie budynku należy wykonać po zakończeniu montażu okien i drzwi.

W przypadku drewnianych domów energooszczędnych należy szczególnie zadbać o to, aby straty ciepła były jak najmniejsze.

W przypadku drewnianych domów energooszczędnych należy szczególnie zadbać o to, aby straty ciepła były jak najmniejsze.

fot. W przypadku drewnianych domów energooszczędnych należy szczególnie zadbać o to, aby straty ciepła były jak najmniejsze.

4. Błędy w konstrukcji dachu

Tego typu fuszerki nie są charakterystyczne jedynie dla domów drewnianych – w każdym budynku powodują one przykre konsekwencje. Ogólna zasada mówi, że dach powinien być wykonany w sposób pozwalający na odprowadzenie wody deszczowej poza obręb budynku. Umożliwiają to odpowiednio nachylone połacie i staranna obróbka blacharska dachu wraz z pokryciem. Nieodpowiednie nachylenie dachu (w kierunku rynny) skutkuje utrudnionym odprowadzaniem wody lub wręcz jej zastojem w poszczególnych miejscach. Podobnie w przypadku nieszczelnej obróbki blacharskiej – woda wnikająca do wnętrza z czasem niszczy poszczególne elementy budynku i warstwę izolacyjną w drewnianych domach szkieletowych. Narażone jest szczególnie ocieplenie na bazie wełny mineralnej, która zalana wodą traci swoje właściwości izolacyjne.

5. Nieszczelny montaż stolarki okiennej

Konstrukcja drewnianych domów energooszczędnych rządzi się swoimi zasadami. Pozostawianie nieszczelności przy montażu drzwi i okien w budownictwie tradycyjnym ma za zadanie ułatwić wentylację i sprawną wymianę powietrza. W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych szczelny montaż okien jest podstawą (z jednoczesnym wydajnym systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją). Mostki termiczne powstające na styku ścian i okien są niestety często spotykanym błędem. Nawet najlepsza izolacja nie zapewnia wysokiej efektywności energetycznej budynkom, które generują duże straty ciepła w okolicy okien. Szczelność połączenia ściana – okno zapewniają pianki poliuretanowe oraz warstwy folii paroizolacyjnej od strony wewnętrznej i wiatroizolacyjnej – od zewnątrz.

We wspominanym już energooszczędnym systemie STEICO obróbka otworów okiennych przeprowadzana jest z użyciem dedykowanych elementów systemu: płyt ościeżowych, profili, membrany paroprzepuszczalnej, specjalnej masy uszczelniającej STEICO Multi Fill oraz innych niezbędnych komponentów systemu.

Obróbkę otworów okiennych należy przeprowadzić z najwyższą starannością. To newralgiczne miejsce dla efektywności energetycznej każdego domu i należy tego bezwzględnie dopilnować.

Jak budować dom energooszczędny bez błędów?

Ekologiczny, drewniany dom szkieletowy, aby był prawdziwie energooszczędny, najlepiej powierzyć wykonawcy, który specjalizuje się właśnie w takich technologiach. Samodzielne stawianie domów lub zatrudnianie do tego przypadkowych ekip bywa pozornie tańsze, ale gdy wziąć pod uwagę ryzyko potencjalnych błędów w projektowaniu i budowie, taki dom może kosztować znacznie więcej, a to zupełnie niepotrzebne.

Przekonaj się, jak kompleksowe usługi świadczą profesjonalni wykonawcy, opiekując się domem nawet 10 lat od momentu jego budowy.