Dom tani w eksploatacji, bezproblemowy i do tego ekologiczny?

Budownictwo ekologiczne, pasywne, zeroemisyjne, to nie tylko technologia budowy domów z drewna pozwalająca na wzniesienie budynku. Dobrze zaprojektowany i zbudowany dom tego typu uwzględnia bowiem z wieloletnim wyprzedzeniem koszty użytkowania, wpływ wywierany na środowisko naturalne w czasie budowy i podczas długiej eksploatacji budynku oraz determinuje w dużej mierze styl życia mieszkańców. Dominujące trendy w nowoczesnym budownictwie skupiają się na minimalizowaniu zużycia energii, co wymaga stałego udoskonalania techniki budowy domu ekologicznego. Jednym ze sposobów jest technologia Steico. Na czym polega jej przewaga nad innymi i jak dzięki Steico powstają domy tanie w eksploatacji?

Energooszczędne budownictwo cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na stale zwiększające się koszty eksploatacyjne domu oraz coraz bardziej widoczną konieczność zadbania o środowisko. Budowa domu ekologicznego i taniego w eksploatacji musi spełniać szereg norm, więc nazywanie każdego nowego budynku energooszczędnym nie jest uprawnione. Nawet wśród domów ekologicznych zresztą jest kilka rodzajów budynków, które znacznie różnią się między sobą parametrami technicznymi. Oto najpopularniejsze z nich…

Domy ekologiczne – rodzaje

Dom energooszczędny

Zapotrzebowanie na energię budynku mieści się w tym przypadku w granicach 30-60 kWh (m²/rok), w odróżnieniu od domów standardowych, w których to zapotrzebowanie jest aż dwukrotnie wyższe (90-120 kWh m²/rok). Budynek taki stawia się przy użyciu dobrej jakości materiałów i zachowaniu odpowiedniej dokładności, ciągłości izolacji etc. Pozwala to na znaczne ograniczenie zużycia energii w trakcie eksploatacji.

Dom pasywny

W tym przypadku zapotrzebowanie energetyczne spada jeszcze bardziej i wynosi 10-15 kWh (m²/rok). Zużycie energii jest tutaj mniejsze o 90%, co oznacza eliminację tradycyjnych systemów grzewczych na rzecz nowoczesnych technologii. Trzeba zaznaczyć w tym miejscu, że nie każdy istniejący już dom może stać się budynkiem pasywnym. Tutaj rygorystyczne zasady wymagają zaprojektowania architektury przystosowanej do tego typu technologii budowy domów. Z każdym rokiem takie budownictwo jest coraz tańsze i w dużej mierze zależy od tego, czy decyzja o budowie pasywnego domu taniego w eksploatacji została podjęta na początku czy już w trakcie budowy. Oczywiście im wcześniej, tym lepiej.


Dowiedz się więcej na temat różnic między domem pasywnym a energooszczędnym >>

Dom NZEB

Dom o niemal zerowym zużyciu energii kładzie nacisk na minimalne zużywanie energii na ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie. W kwestii ocieplenia nie ma on tak rygorystycznych wymagań, jak dom pasywny. Ten standard budowy jest stosunkowo nowy i stanowi ukłon w stronę dotychczasowych budynków, które chcą poprawić swój bilans energetyczny.

Zgodnie z postanowieniami Komisji Unii Europejskiej z 2010 r. (plan przewidywał realizację z 10-letnim wyprzedzeniem) od stycznia 2021 r. wszystkie budynki mają powstawać w standardzie NZEB.

Szczegółowe wytyczne dotyczące standardu poszczególnych domów tanich w eksploatacji różnią się w zależności od strefy klimatycznej, w której powstaje dany budynek.

Maksymalne zużycie energii będzie w nich dość wysokie – na przykład dla domu jednorodzinnego około 70 kWh / (m²/rok), z czego energia pierwotna (nieodnawialna) to około 60 kWh m²/rok. Oznacza to konieczność wytworzenia energii we własnym zakresie w celu pokrycia zapotrzebowania (na przykład przy pomocy własnej instalacji paneli fotowoltaicznych). Dzięki temu istniejące budynki łatwiej przekształcić w dom NZEB niż w pasywny.

Dom zeroenergetyczny i plusenergetyczny

Nie pobierają energii, a w praktyce – dzięki instalacji fotowoltaicznej – wytwarzają jej więcej niż są w stanie zużyć. Dom plusenergetyczny zwany również zeroemisyjnym, wytwarza wyraźnie więcej energii w stosunku do zużycia (niekiedy aż o 200%).

Technologia budowy domów tanich w eksploatacji wymaga zwartej bryły budynku i uwzględnienia odpowiedniego usytuowania względem stron świata, aby efektywnie wykorzystywać energię słoneczną.

Technologia budowy domów tanich w eksploatacji wymaga zwartej bryły budynku i uwzględnienia odpowiedniego usytuowania względem stron świata, aby efektywnie wykorzystywać energię słoneczną.

Fot. Technologia budowy domów tanich w eksploatacji wymaga zwartej bryły budynku i uwzględnienia odpowiedniego usytuowania względem stron świata, aby efektywnie wykorzystywać energię słoneczną.

W jakiej technologii budować dom tani w eksploatacji?

Wybór technologii budowy domu energooszczędnego decyduje zarówno o kosztach związanych z postawieniem budynku, jak i o późniejszych wydatkach na jego eksploatację. Jest więc decyzją kluczową. Budynek może powstać w technologii murowanej, drewnianej szkieletowej lub z wykorzystaniem młodszego kuzyna tradycyjnych domów szkieletowych – nowoczesnego i wydajnego systemu Steico.

Poznaj koszty eksploatacji energooszczędnego domu w technologii Steico >>

Technologia Steico – nowa generacja domów szkieletowych

Cały system powstał w oparciu o wykorzystanie surowców najwyższej jakości, trzymanie się rygorystycznych standardów i stosowanie nowatorskich rozwiązań. Technologia Steico zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju za sprawą jakości i dbałości o środowisko, która coraz częściej staje się jednym z obowiązkowych aspektów budowy domu. Budynek postawiony zgodnie ze standardem Steico będzie inwestycją energooszczędną lub pasywną, o bardzo dobrej izolacji. Technologia ta bazuje na pełnym wykorzystaniu doskonałych właściwości drewna.

Dlaczego warto zdecydować się na tani w eksploatacji dom w technologii Steico

Ta przemyślana i kompletna technologia budowy domów pozwala na zabezpieczenie ścian, izolację okien i wszelkie niezbędne prace zgodnie z założonym standardem budynku, dostarczając wszystkie konieczne części, zgodne z systemem: od głównych elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych, aż po wszelkie detale montażowe. Poznajmy najważniejsze założenia systemu...

 

  • Konstrukcja ścian opiera się na klejonych belkach dwuteowych oraz klejonych LVL. Szkielet od wewnętrznej strony ścian usztywniany jest przy użyciu płyt OSB.
  • Izolacja wnętrza wykonana jest z użyciem płyt drzewnych Steico Protect, o podobnym zastosowaniu do wełny mineralnej, jednak znacznie cięższych, o bardziej zwartej strukturze. Specjalnie przygotowany granulat drzewny lub celulozowy może zostać również wdmuchnięty jako warstwa ocieplenia.
  • Akustyka – zastosowanie gęstych, zwartych płyt izolacyjnych w miejsce tradycyjnej wełny mineralnej znacznie poprawia akustykę budynku.
  • Duża bezwładność cieplna – wynika głównie z gęstości ocieplenia, które chroni przed przegrzewaniem się budynku latem i zbyt szybkim wychłodzeniem zimą oraz z parametrów izolacyjnych zamontowanych w budynku okien.
  • Źródło ciepła – w budynkach Steico można zastosować dowolne źródło ciepła, jednak w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi i pompą ciepła, technologia ta pozwala uzyskać wysoki standard energetyczny domu.
  • Dbałość o środowisko – drewno do produkcji Steico pochodzi wyłącznie z zasobów zarządzanych według norm FSC, czyli zgodnie z zasadami dobrej gospodarki leśnej. Zakłady produkcyjne Steico stosują ponadto zamknięty obieg wody i przyjazną środowisku gospodarkę odpadami.
Niewiele przegród wewnętrznych to cecha budynków energooszczędnych i pasywnych, a więc domów tanich w eksploatacji.

Niewiele przegród wewnętrznych to cecha budynków energooszczędnych i pasywnych, a więc domów tanich w eksploatacji.

Fot. Niewiele przegród wewnętrznych to cecha budynków energooszczędnych i pasywnych, a więc domów tanich w eksploatacji.

Korzyści płynące z inwestycji w domy ekologiczne są widoczne natychmiast. Niższe rachunki, bezobsługowość budynku i komfort mieszkania często rekompensują z nawiązką nieco wyższe początkowe koszty budowy, które zresztą zwracają się dość szybko, za sprawą stale rosnących codziennych kosztów eksploatacyjnych w budownictwie tradycyjnym.

 

Jeszcze nie zdecydowałeś w jakiej technologii postawisz swój dom? Zajrzyj do galerii naszych realizacji i przekonaj się, jak może wyglądać Twój dom – tani w eksploatacji, bezproblemowy w użytkowaniu i ekologiczny.