Dom jak stodoła – czym się różni od klasycznego?

Szacuje się, że obecnie nawet co dziesiąty inwestor decyduje się na projekt domu-stodoły. To nowoczesne, ekologiczne i modne rozwiązania, które właśnie podbijają rynek nieruchomości, bo znacznie lepiej niż domy „standardowe” odpowiada na współczesne potrzeby w zakresie budownictwa jednorodzinnego. Co takiego ma w sobie „stodoła”, czego nie ma „zwykły” dom?


Dom jak stodoła jest... optymalny – pod każdym względem. Współczesne stodoły mieszkalne są energooszczędne, ergonomiczne i ekonomiczne. Można je postawić stosunkowo niedrogo i szybko, a do tego mają olbrzymi potencjał aranżacyjny. Ale po kolei – oto, co różni dom typu stodoła od tradycyjnego...


Dom „stodoła” a tradycyjny dom jednorodzinny – najważniejsze różnice

Kształt, rozkład pomieszczeń, przeszklenia, funkcjonalność, technologia budowy – wszystko to różni dom-stodołę od klasycznego domu.


Charakterystyczna bryła i dach

Ekologiczne domy drewniane w stylu stodoły bazują na planie prostokąta (niekiedy także kwadratu lub ewentualnie litery L), co sprawia, że bryła takich budynków jest niezwykle zwarta, kompaktowa, prosta i... zwyczajna. Prostoty i kompaktowości dopełnia tu jeszcze dwuspadowy (rzadziej jednospadowy) dach bezokapowy. Tak charakterystyczna – minimalistyczna forma to coś, co już na pierwszy rzut oka pozwala bezbłędnie odróżnić typowy dom-stodołę od domu tradycyjnego. Ten pierwszy inspirowany jest wyglądem budynków gospodarczych. Ten drugi miewa różne skomplikowane kształty i wielospadowe zadaszenie. 
Dom-stodoła w stylu nowoczesnym urzeka oczywistą funkcjonalnością – ma tylko to, czego potrzeba, czyli ściany i dach – nie ma tu absolutnie żadnych „udziwnień” i nieuzasadnionych dodatków. Takie podejście do projektu architektonicznego implikuje kolejne cechy różniące te domy od standardowych, związane zarówno z aranżacją wnętrza stodoły, jak i z eksploatacją (np. ogrzewanie domu energooszczędnego w stylu stodoły).


Inny podział przestrzeni domu

Dom jak stodoła upraszcza kwestię zagospodarowania przestrzeni wewnątrz, ponieważ jest ona wyjątkowo ustawna. Tu można maksymalnie wykorzystać każdy centymetr sześcienny. Nie marnuje się miejsca na przejścia, korytarzyki czy różnego rodzaju wnęki. W takim budynku przestrzeń gra ważną rolę, dlatego nie szatkuje się jej niepotrzebnie na wiele małych pomieszczeń (jak często dzieje się to w tradycyjnych projektach domów). Zazwyczaj stosuje się otwarty układ, który łączy poszczególne strefy (dzienną z kuchenną, sypialnię z łazienką itd.).


Domy-stodoły są domami parterowymi z wysokim stropem, co pozwala cieszyć się takim aranżacyjnym rozmachem lub podejść do sprawy nieco bardziej praktycznie i zdecydować się np. na modną obecnie antresolę, na której można zaaranżować odosobnione miejsce do pracy lub odpoczynku. W takim przypadku wizualnym atutem w stodole mieszkalnej stają się dobrze dobrane schody, które mogą prezentować się wyjątkowo atrakcyjnie i przykuwać uwagę tak samo, jak olbrzymie przeszklenia...

Fot. Wnętrze domu jak stodoła – otwarty plan, wysoki strop, okna w rozmiarze XXL to cechy charakterystyczne dla nowoczesnych budynków mieszkalnych inspirowanych wiejskimi zabudowaniami gospodarczymi.

Rozmach w przeszkleniach

Przeszklenia to coś, czego nie da się przeoczyć w domu typu stodoła. Szacuje się, że w tradycyjnych domach, projektowanych zgodnie z najnowszymi trendami (tzn. z coraz większą ilością szkła), okna i różnego rodzaju przeszklenia stanowią jakieś 20 do 30% całości. Współczesna stodoła mieszkalna ma tego więcej.
Nie jest dziś rzadkością dom-stodoła z całkowicie przeszkloną ścianą szczytową (najlepiej, jeśli jest to ekspozycja na południe, zachód lub południowy zachód). Takie rozwiązanie naprawdę robi efekt WOW. Prosta, na pierwszy rzut oka nieciekawa i dość ciężka optycznie bryła budynku staje się dzięki temu lekka, subtelna i... nieoczywista. Przeszklenie powoduje również, że naturalne światło wypełnia dom, a domownicy zyskują widok, jakiego nie zapewnia żaden „zwykły” dom z oknem tarasowym. To prawdziwy format XXL. Dolna część takiej konstrukcji może się otwierać – tak samo jak wrota stodoły, co jeszcze lepiej podkreśla charakterystyczny kształt domu. Przeszklenia maksymalnie doświetlają wnętrze i wykorzystują ciepło słoneczne, co wpływa na energooszczędność stodoły.


Nowoczesny dom typu stodoła: ekonomicznie, ekologicznie i energooszczędnie


Dom typu stodoła, podobnie zresztą jak każdy inny, w zasadzie nie ma górnej granicy kosztów. W każdym projekcie zawsze można użyć droższych materiałów, nowocześniejszych technologii, bardziej kosztownego wykończenia etc., ale... Drewniane domy w stylu stodoły można z pewnością postawić szybciej (bo zaledwie w kilka miesięcy) i mniejszym kosztem niż dom tradycyjny, który niejednokrotnie buduje się latami za duże kwoty. Pozwala na to konstrukcja szkieletowa takiego budynku i drewno, które jako główny budulec jest dziś bardzo opłacalne.
Takie ekonomiczne rozwiązanie jest również całkowicie ekologiczne. W trend ochrony środowiska doskonale wpisuje się tu wykorzystywanie naturalnych materiałów do budowy i wykończenia stodoły, jak również maksymalne wykorzystanie OZE, aby dom był energooszczędny. Pompa ciepła, ogrzewanie niskotemperaturowe, odpowiednie ocieplenie ścian, systemy okienne o najlepszych właściwościach termoizolacyjnych, fotowoltaika – wszystko to zwiększa wydatek inwestycyjny, ale obniża koszty eksploatacji nowoczesnego, drewnianego domu-stodoły.Zobacz, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne domu energooszczędnego w porównaniu z tradycyjnym >>


Obejrzyj też przykładowe realizacje ekologicznych domów drewnianych typu stodoła >>